Jiří Černý: Svým hudebním láskám zůstávám věrný

15. prosinec 2019

Jiří Černý v prosincovém Sedmém nebi představil podklad ze Severní Karolíny zpěvačku, skladatelku, textařku, houslistku a bendžistku Rhiannon Giddens.

V pořadu zazněly písničky jejího slavného tria Carolina Chocolate Drops, které dala dohromady v osmadvaceti letech s afroamerickými spoluhráči, i ukázky z jejích sólových desek. Na té zatím poslední, nazvané There Is No Other, na níž spojila síly s loutnistou, perkusistou, akordeonistou a pianistou Franceskem Turrisim, přitom zpívá také italsky.

„Že Rhiannon Giddensová nemá se zpívanou italštinou problémy, to se u absolventky operního zpěvu předpokládá. Přesto mě překvapilo, co se objevilo i v našich kinech v reklamách přímých přenosů z newyorské Metropolitní opery: Giddensová účinkuje jako moderátorka pořadu Aria Code. Aby star folkové a countryové hudby uváděla nahrávky takových operních hvězd, jako jsou Plácido Domingo, Elina Garanča nebo Sondra Radvanovská, to je tedy pro mě novinka. I když by mě ještě víc potěšilo, kdyby se Rhiannon Giddensová objevila a zazpívala v Česku. V sousedním Německu už to štěstí měli,“ říká Jiří Černý.

Spustit audio