Je libo zvukový dort a neviditelné akustické dárky? Oslavte s námi 1.000.058. narozeniny umění

11. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Art's Birthday 2021

Po dlouhé době se oslava přesune vlivem protipandemických opatření do rozhlasového studia a do éteru. V programu narozeninového vysílání se v neděli 17. ledna od 20:00 objeví akustická koláž složená z živých satelitních vstupů z celé Evropy. Např.: Berlína, Lausanne, Baden-Badenu, Varšavy, Vídně a dalších.

Oslavme narozeniny umění společně

  • Pošlete váš zvukový dárek v maximální délce do 30 sekund do 16. ledna 2021 na e-mailovou adresu radiocustica@rozhlas.cz. Dárky přineseme a rozbalíme v narozeninovém vysílání, které proběhne v neděli 17. ledna od 20 do 23 hodin na Vltavě.

Narozeninový program zahájíme live performancí, založenou na online interaktivní spolupráci několika hudebníků z celé Evropy. Freq_wave projekt na jehož počátku stojí švédský umělec a kurátor Carl Michael von Hausswolff, je věnovaný vodě jako elementu. Je zároveň připomínkou, že naše současná zdravotní a hospodářská krize je neoddělitelně spjata s dlouhodobým klimatickým chaosem, sociálními nerovnostmi a nespravedlnostmi páchanými na životním prostředí. Zvukový projekt spojující odlišná místa ukáže, jak umění a kultura může odkrývat komplexnost degradace vody a jejího znečištění. Z pražského studia se k této online performanci připojí kontrabasista a hráč na elektronické nástroje Geroge Cremaschi.

Alef tajný a zdánlivý (skupina studentů DAMU)

Své dárky umění přinese také skupina studentů DAMU – Louis Traore, Antonie Formanová, Leontýna Jaků, Karin Bílíková a Matouš Fendrych s jejich původně divadelní performancí Alef tajný a zdánlivý, která vznikla jako klauzurní práce na katedře Alternativního a loutkového divadla pod vedením Jiřího Adámka a Roberta Smolíka. Zavede nás do nevyzpytatelného světa, jehož obraz je jako klam v nepochopitelném vesmíru a provede nás cestou k hranici jeho poznání skrze hudební partituru, založenou na inspiraci knihou Alef J. L. Borgese.

Čtěte také

Zazní sólo pro syntezátor nazvané jedno nikoho v podání Jana Buriana, který svou skladbu uzpůsobil tak, že není možné jí zahrát znovu stejným způsobem. Zvuky syntezátoru vyvinul s tím, že při hraní na klávesách se budou náhodně měnit přímo pod rukama. Vznikne tím nutnost reagovat v tu danou chvíli a v dalším okamžiku už může být vše jinak. Ke své skladbě přikládá autorský manifest.

Není jedno nikoho! Je jedno nikoho!


manifest všeho, Jan Burian, leden 2021

Rozbalování narozeninových dárků slovem provede Petra Kultová, zvukem doprovodí Polina Khatsenka, která během vysílání připraví zvukový dort upředený z neviditelné vlny vypěstované na elektromagnetických polích.

Letošní oslava Narozenin umění proběhne v minimalistické verzi oproti těm minulým, které se odehrávaly pokaždé na odlišných místech za zvuku bujarého narozeninového křepčení například v prostoru Praha v Brně a v Moravské galerii, v experimentálním prostoru NoD, Moving image department ve Veletržním paláci NG Praha, v Divadle 29 v Pardubicích, nebo třeba v Kulturním centru Papírna Plzeň.

Tradice celosvětových oslav Narozenin umění vznikla 17. ledna, v roce 1963. Tehdy jeden ze členů uměleckého hnutí Fluxus, Robert Filliou, prohlásil, že umění se zrodilo před 1.000.000 let, když pravěký umělec vhodil suchou houbu do nádoby s vodou. 10 let poté pak oslavil 1 000 010. narozeniny umění v Neue Galerie v Cáchách. Po Filliouově smrti v roce 1987 začali umělci slavit tento svátek v duchu „Nekonečné trvající sítě“ (The Eternal Network), trvalého propojení umělců na celém světe. Oslava se koná na různých místech světa. Umělci se připojují k nápadu a nabízejí své narozeninové dárky, o které se dnes můžeme díky možnostem vzájemného propojení prostřednictvím komunikačních médií podělit. Globální "narozeninový večírek umění" se tak snaží vytvořit atmosféru pohody a přitom si připomenout památku Filliova snu o věčném spojení umělců The Eternal Network.

0:00
/
0:00

Český rozhlas se ke globálním oslavám ART'S BIRTHDAY poprvé připojil v roce 2005 jako jedna z téměř dvacítky veřejnoprávních institucí z celé Evropy pod hlavičkou skupiny dramaturgů a producentů Euroradio Ars Acustica.

Spustit audio