Jaroslav Šimsa: Vánoční traktát o čtení knih

25. prosinec 2021

Úvahy nad čtením a čtenářstvím od sekretáře Akademické Ymky a účastníka protinacistického odboje i jednoho z knihovníků T. G. Masaryka. Z delšího traktátu, který byl propašovaný z nacistického koncentračního tábora Dachau před Vánoci 1944, připravil Petr Gojda. On-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Ivan Jiřík
Připravil: Petr Gojda
Režie: Vlado Rusko
Premiéra: 28. 8. 2020
Natočeno: v roce 2020

„Vánoční traktát o čtení knih, sestavování knihovniček a tříbení čtenářského vkusu, jakož i o tajemné moci knih a hvězd na lidský osud“ psal jeho autor jako soupis doporučené literatury pro mládež, kterému předsadil řadu úvah o čtenářství a knihách obecně. V doporučených knížkách najdeme cestopisy, knihy o přírodě, sportovní, skautské knihy i beletrii. Traktát byl propašován z koncentračního tábora a byl zamýšlen jako vánoční dárek pro děti autora i jeho spoluvězně faráře Bohumíra Opočenského.

Jaroslav Šimsa (1900–1945) byl aktivním členem Československé YMCA, studentem a následovníkem filozofa Emanuela Rádla, jedním z knihovníků T. G. Masaryka. Za zapojení do protinacistického odboje byl během války dlouho vězněn na různých místech, zemřel na skvrnitý Tyfus v koncentračním táboře Dachau.

autor: Petr Gojda
Spustit audio