Jaromír John: Nejsvětlejší stránky pochybností

24. duben 2017

Skepse jako zdroj tvůrčí práce? Příspěvek do Kritického měsíčníku z roku 1946. On-line k poslechu do neděle 30. dubna 2017.

Prozaik, fejetonista, estetik, výtvarný kritik, novinář a pedagog Jaromír John, vlastním jménem Bohumil Markalous (1882–1952), studoval souběžně s přírodními vědami psychologii, filozofii, estetiku a dějiny umění. Často podnikal cesty po Evropě, které se promítly především do jeho estetických názorů. Odborná díla z estetiky a dějin umění publikoval pod vlastním jménem, umělecká díla pod pseudonymem.

Esej s názvem Nejsvětlejší stránky pochybností vyšel v Kritickém Měsíčníku Václava Černého (č. 7/1946). Autor se zamýšlí nad skepsí jakžto zdrojem tvůrčí práce a nad pozitivním významem pochybování v pedagogické práci.

Účinkuje: Rudolf Pellar

Režie: Josef Melč

Natočeno v roce 1993.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.