Jan Merta

10. květen 2011

Malíře Jana Mertu (*1952) nemusíme dlouze představovat. Jeho malířský projev dostal autentický směr v polovině 80. let přičemž má stále rostoucí vliv i pro nastupující generaci umělců.

O tom svědčí i nominace na ocenění Umělec má cenu, které udílí nejmladší umělci a kritici. V nedávné době proběhly hned dvě důležité výstavy Jana Merty – velká retrospektivní výstava ve Wannieck gallery v Brně a výstava s názvem Stockhausenova symfonie v galerii Zdeněk Sklenář. Roman Štětina ho navštívil v jeho novém ateliéru v budově bývalých Elektrických podniků na Vltavské, aby společně zrekapitulovali jeho dosavadní tvorbu a probrali jeho současné práce.

02333249.jpeg

Osobní stránky autora

Reportáž z výstavy ve Wannieck gallery, Brno, 2009 / 2010

autor: Roman Štětina
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.