Jan Frydrych, sklář

10. únor 2016

Jan Frydrych je jeden z těch, kteří o výjimečném umění českých sklářů přesvědčují svět. V Novém Boru pomáhal tvořit jedinečnou pověst českého skla v éře výtvarníků Stanislava Libenského, Reného Roubíčka či Václava Ciglera. Po roce 1983 se vydal vlastní cestou.

Hosté Telefonotéky, na které se můžete těšit.

Výsledkem jsou desítky samostatných výstav v Evropě i zámoří a další desítky, na kterých umělecky participoval. V posledních letech vystavoval ve Spojených státech, v Japonsku, Německu, Monaku, Kataru, v Belgii, Francii, Velké Británii, Holandsku či Litvě. Hluboká znalost skla jako materiálu, excelentní řemeslná zručnost a zkušenost se u Jana Frydrycha pojí se schopností nacházet ve specifických vlastnostech skla uměleckou inspiraci. Objekty z optického skla doplněné kobaltem a platinou nepopíšete slovy a ani fotografie nedokáže zachytit dojem, kterým působí ve skutečnosti.

Tyto skleněné plastiky otevírají pohledy do nekonečných prostor, jiskří světlem, kouzlí s linkami a plochami i se zrcadlenými obrazy svého okolí. Připomínají uskutečnění něčeho nerealizovatelného. Jasnému výtvarnému rozhodnutí autora ovšem dává svobodu jeho bravurní technická dovednost. Zkusme si jen představit, jak se na jediný pokus a na milimetr přesně lepí dohromady dva čtyřicetikilové kusy skla!

03557908.jpeg

Umělecké objekty Jana Frydrycha jsou zastoupeny v pražském Uměleckoprůmyslovém muzeu a v Muzeu skla a šperku v Jablonci nad Nisou. Ve svých sbírkách je má například také Mobile Museum of Art v americkém státě Alabama či Gemeentemuseum v nizozemském Haagu.

Z obsáhlého seznamu uměleckých děl realizovaných do architektury jmenujme alespoň tři kříže ze světlemodrého skla na památku zesnulé královny matky, ve spolupráci s René Roubíčkem realizoval Jan Frydrych dvanáct metrů vysoké okno Kongresové haly v německém Coburgu, v Praze najdete jím vytvořený skleněný objekt v budově Komerční banky na Václavském náměstí.

03557907.jpeg

Blízké přátelství a spolupráce pojí Jana Frydrycha se světově uznávaným sklářským výtvarníkem Václavem Ciglerem. Po léta je citlivým realizátorem jeho uměleckých projektů a navíc spřízněnou bytostí naladěnou na stejné vlně.

Hovořili jsme o tom, čím si české sklo získalo ve světě své dobré jméno, zda si jej dokázalo udržet a co v současné době dělají skláři na severu Čech.

Čtěte také: Archiv odvysílaných dílů Telefonotéky.

autor: Renata Klusáková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...