Jan Beneš: Svoboda nechodí v rudém šatě

1. únor 2016

Z povídkové tvorby českého spisovatele čte Miroslav Etzler.

Poslouchejte na Vltavě 1. února 2016 ve 22:00.

Spisovatel Jan Beneš (1936-2007) vystřídal řadu zaměstnání a souběžně se věnoval literární tvorbě. V roce 1966 byl zatčen a za spolupráci s exilovým časopisem Svědectví odsouzen na pět let za podvracení republiky. Propuštěn byl v roce 1968, o rok později odešel do exilu v USA, kde žil až do svého návratu do republiky v roce 1990.


Autobiograficky koncipovaný příběh nese název Svoboda nechodí v rudém šatě a je vybrán ze sbírky Banánové sny (1984). V ironické zkratce zaznamenává prudce se valící události v době od autorova propuštění z vězení v roce 1968, přes vzápětí přicházející sovětskou okupaci, až po jeho odchod do exilu.

Miroslav Etzler

Čte: Miroslav Etzler

Autor: Jan Beneš Připravil: Jiří VondráčekRežie: Hana Kofránková

Natočeno v roce 2008.

Čtěte také

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.