Jakub Folvarčný: Kámo, máš šutrák?

29. březen 2019

V rámci Kabaretu v éteru jsme v roce 2015 vysílali premiéru pořadu s názvem „Kámo, máš šutrák?“, ve kterém nám dvojice svérázných moderátorů namíchala jedinečný koktejl poezie, hudby a básniček na přání.

Hodinku vyhrazenou pro díla předních českých i světových básníků moderují Josefína Mrkvičková a Pavel Rypáček v řeči vázané, ale jinak se před mikrofonem chovají značně nevázaně. Večírek s básničkami na přání tak dostal nečekaně divoký spád…

03391036.jpeg

Na stoupající teplotě a houstnoucí náladě ve studiu mají svůj podíl i volající posluchači. Roman z Horní Lomné si volá o „Devět bran tvého těla“ od Guillauma Apollinaira, jenže co dělat, když v archivu interpretace Borise Rösnera není a Radovan Lukavský je na to moc slušný? Pavel a Josefína nám dají zažít sílu milostné poezie takříkajíc v přímém přenosu. A my spolu s nimi pochopíme, jaká je souvislost mezi názvem pořadu a kámasútrou. Když se s námi moderátoři na konci pořadu loučí, je jasné, že v jejich životě naopak něco nového začíná.

Kabaret v éteru „Kámo, máš šutrák?“ napsal pro Český rozhlas Jakub Folvarčný (*1978), básník, dramatik, režisér a herec v jedné osobě. Absolvoval čtyři roky studia na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a herectví na Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU. Žije a tvoří na volné noze. Výsledkem jsou divadelní představení pro dospělé i děti, písně a skladby, scénické básně, divadelní a básnické improvizace. Můžete ho znát z divadel Alfred ve dvoře, Ponec nebo Potrvá, ze scény české Slam Poetry (pseudonym Jakub Foll), z kapely Střídmí klusáci v kulisách višní, z festivalu Vyšehrátky nebo z vinohradského Divadla D21 a z mnoha jiných míst, kde hrál některé ze svých představení překračujících žánry a věkové rozdíly.

Týna Průchová (*1983) absolventka herectví na Katedře činoherního divadla DAMU v Praze, působí jako herečka na volné noze. Od studií spolupracuje s nezávislými divadelními skupinami, s Jakubem Folvarčným nazkoušela představení „V pasti těla“, „Život je navždy“, s Divadlem LETÍ několikrát absolvovala scénická čtení současných her, naposledy se herecky zapojila do interaktivní společenské hry Proti pokroku. Proti lásce. Proti demokracii. V současné době hostuje ve Švandově divadle v Praze, A studiu Rubín, v Divadle A. Dvořáka Příbram, vystupuje v zájezdových představeních s Petrem Nárožným.

Hrají: Jakub Folvarčný, Týna Průchová, Eva Nosálková
Dramaturgie: Klára Novotná a Renata Venclová
Zvuková realizace: Karolína Škápíková
Produkce: Dana Reichová

Spustit audio