Jakub Folvarčný: Kámo, máš šutrák?

29. březen 2019

V rámci Kabaretu v éteru jsme v roce 2015 vysílali premiéru pořadu s názvem „Kámo, máš šutrák?“, ve kterém nám dvojice svérázných moderátorů namíchala jedinečný koktejl poezie, hudby a básniček na přání.

Hodinku vyhrazenou pro díla předních českých i světových básníků moderují Josefína Mrkvičková a Pavel Rypáček v řeči vázané, ale jinak se před mikrofonem chovají značně nevázaně. Večírek s básničkami na přání tak dostal nečekaně divoký spád…

03391036.jpeg

Na stoupající teplotě a houstnoucí náladě ve studiu mají svůj podíl i volající posluchači. Roman z Horní Lomné si volá o „Devět bran tvého těla“ od Guillauma Apollinaira, jenže co dělat, když v archivu interpretace Borise Rösnera není a Radovan Lukavský je na to moc slušný? Pavel a Josefína nám dají zažít sílu milostné poezie takříkajíc v přímém přenosu. A my spolu s nimi pochopíme, jaká je souvislost mezi názvem pořadu a kámasútrou. Když se s námi moderátoři na konci pořadu loučí, je jasné, že v jejich životě naopak něco nového začíná.

Kabaret v éteru „Kámo, máš šutrák?“ napsal pro Český rozhlas Jakub Folvarčný (*1978), básník, dramatik, režisér a herec v jedné osobě. Absolvoval čtyři roky studia na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a herectví na Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU. Žije a tvoří na volné noze. Výsledkem jsou divadelní představení pro dospělé i děti, písně a skladby, scénické básně, divadelní a básnické improvizace. Můžete ho znát z divadel Alfred ve dvoře, Ponec nebo Potrvá, ze scény české Slam Poetry (pseudonym Jakub Foll), z kapely Střídmí klusáci v kulisách višní, z festivalu Vyšehrátky nebo z vinohradského Divadla D21 a z mnoha jiných míst, kde hrál některé ze svých představení překračujících žánry a věkové rozdíly.

Týna Průchová (*1983) absolventka herectví na Katedře činoherního divadla DAMU v Praze, působí jako herečka na volné noze. Od studií spolupracuje s nezávislými divadelními skupinami, s Jakubem Folvarčným nazkoušela představení „V pasti těla“, „Život je navždy“, s Divadlem LETÍ několikrát absolvovala scénická čtení současných her, naposledy se herecky zapojila do interaktivní společenské hry Proti pokroku. Proti lásce. Proti demokracii. V současné době hostuje ve Švandově divadle v Praze, A studiu Rubín, v Divadle A. Dvořáka Příbram, vystupuje v zájezdových představeních s Petrem Nárožným.

Hrají: Jakub Folvarčný, Týna Průchová, Eva Nosálková
Dramaturgie: Klára Novotná a Renata Venclová
Zvuková realizace: Karolína Škápíková
Produkce: Dana Reichová

Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...