Jak oddálit stárnutí? Luděk Munzar a Jana Hlaváčová excelují ve hře s prvky sci-fi Kyselé jablko

22. leden 2022

Co svět světem stojí, snaží se lidé přijít na to, jak přelstít čas, jak se vyhnout neodvratnému konci své existence, či alespoň jak co nejvíce odvrátit stárnutí. Doktoru Mudrovi, hlavní postavě tak trochu sci-fi hry Kyselé jablko z pera Vlasty Dvořáčkové, se to bezděčně podařilo... Účinkují Luděk Munzar, Jana Hlaváčová a další skvělí herci. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Osoby a obsazení: Mudra (Luděk Munzar), Mudrová (Jana Hlaváčová), Jirka (Jaroslav Drbohlav), Alena (Hana Maciuchová), Rostislav (Vlastimil Hašek), ředitel výzkumného ústavu (Ota Sklenčka), Zimová, pracovnice ústavu (Věra Kubánková), Jílek, pracovník ústavu (Vlastimil Brodský), Ivonka, sekretářka (Simona Stašová), vrátný (Jiří Smutný), správcová (Božena Böhmová), hostinský (Ferdinand Krůta), Chmelík (Karel Houska), lékař (Karel Urbánek), stařecký mužský hlas z mgf. (Vilém Lipský) a stařecký ženský hlas z mgf. (Jindra Kvardová)
Dramaturgie: Josef Hlavnička
Režie: Jiří Horčička
Natočeno: v roce 1982

Hledání věčného elixíru mládí bylo středem zájmu středověkých alchymistů, odhalit tajemství dlouhověkosti se snažili různí šarlatáni, pokoušeli se ho zdolat i seriózní vědci. Marně. Už sama snaha posunout hranice přírodou daného lidského konce je námětem vážných úvah. Jedním z autorů, kteří se zabývali problémem dlouhověkosti, byl například Karel Čapek. Ve své hře Věc Makropulos odhalil ve skvělé nadsázce všemožné negativní souvislosti, jež by s nadměrně dlouhým lidským věkem, pokud by se ho podařilo dosáhnout, nepochybně souvisely.

Jinou podobu problému elixíru věčného mládí přináší zkušená autorka Vlasta Dvořáčková ve své rozhlasové hře Kyselé jablko (1982), která má rysy science fiction, ale současně vtipné satiry na neměnné lidské vlastnosti. „Lidem se v životě přihodí ty nejneuvěřitelnější věci,“ říká své ženě doktor Mudra poté, kdy se mu nedaří přijít na to, jakým způsobem zařídil své vlastní omládnutí. „Za něco si lidé můžou sami, do jiné šlamastyky se dostanou, ani nevědí jak. Něco je logické, ale něčemu neporozumějí, i kdyby dělali, nevím co. A to se stalo mně.“

V rolích manželů Mudrových uslyšíme Janu Hlaváčovou a Luďka Munzara. Vedle nich pak hrají v režii Jiřího Horčičky Hana Maciuchová, Vlastimil Brodský, Ota Sklenčka a další známí herci.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?