Jak mozek udržuje energetickou rovnováhu

16. leden 2013

V dnešních minutách ze světa vědy se zaměříme na výzkum neurovědců z Německa, kteří zkoumají vztah mezi pochody v našem mozku a nadměrným přísunem energie, respektive obezitou.

Vědci z mnoha oborů – fyziologové, neurologové, biologové, lékaři, ale i počítačoví odborníci studují z různých aspektů, jak se v mozku zpracovávají informace – a to nejen ty, které získáváme prostřednictvím svých smyslů, ale také informace o nejrůznějších pochodech v našem těle, včetně látkové výměny.

Profesor Peter Kloppenburg a jeho spolupracovníci z laboratoře na Univerzitě v Kolíně nad Rýnem se zaměřují na výzkum mechanismů a procesů v mozku, které mohou souviset s obezitou. Přesněji řečeno na složitý přenos signálů mezi mozkem, trávicí soustavou a tukovou tkání v souvislosti s regulací příjmu potravy. Tyto signály totiž ovlivňují pocit hladu a sytosti – a tím také to, kolik přijímáme potravy. Zaměřují se především na tzv. energetickou homeostázu – tedy, velmi zjednodušeně řešeno, na rovnováhu či nerovnováhu mezi příjmem a výdejem energie v organismu, jak v příspěvku Jany Olivové vysvětluje Peter Kloppenburg.

autor: Jana Olivová
Spustit audio