Jack Kerouac: Na cestě

17. červenec 2019

Četba na pokračování z pozoruhodného díla moderní literatury, jež se po svém vydání v roce 1957 takřka ze dne na den stalo manifestem beatnického hnutí. Svědectví o nespoutaném putování jazzem prodchnutou Amerikou čte David Novotný. Poslouchejte on-line po dobu dvou týdnů po odvysílání. 

Jack Kerouac (1922–1969) je jedním z nejvýznamnějších představitelů tzv. beat generation. Napsal řadu románů, z nichž nejslavnější jsou Na cestě (psáno 1947–1951, vydáno 1957), Dharmoví tuláci (1958), Podzemníci (1953, vyd. 1958), Satori v Paříži (1965) či Mag (psáno 1951 a 1969, vydáno 1971).

 David Novotný, natáčení hry Svatý komediant František

Právě románem Na cestě, který je obrazem Spojených států amerických po 2. světové válce a čímsi jako manifestem beatnického hnutí, pokračuje na Vltavě letní program plný četeb, dramatizací i hudby s cestovatelskou tematikou. Je napsán způsobem, jakým se do té doby nepsalo, má rytmus i povahu jazzu s různými sóly, improvizacemi, živelností. Máme v něm zachycenou Ameriku jako nekonečnou krajinu, prodchnutou jazzem, po níž se táhne čára jeho putování z jednoho pobřeží na druhé a zase zpátky.

Logo

Kerouac napsal své nejznámější dílo v dubnu 1951, poté, co byl propuštěn z nemocnice koncem března 1951. Začal psát na pět metrů dlouhé tenké role japonského kreslicího papíru, jež našel na půdě a lepil je dohromady do velkých pásů. Pracoval tři týdny, pod vlivem drog a v podnapilém stavu, aby vytvořil svůj jediný 30 m dlouhý odstavec tak, jak se mu vynořoval v paměti. Byl to jeho způsob, jak se vymanit z dřívějších literárních omezení, která považoval za lživá. Kniha vyšla až v roce 1957.

Román Na cestě byl americkým časopisem Time vybrán mezi stovku nejlepších anglicky psaných románů mezi lety 1923 až 2005.

Účinkuje: David Novotný

Překlad: Jiří Josek
Připravil: Josef Rauvolf
Režie: Vlado Rusko

Natočeno v roce 2016.

autoři: Josef Rauvolf , Alena Zemančíková
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...