Ivan Vyskočil: Cesta do Úbic

03722989.jpeg
03722989.jpeg

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Hra o putování železniční dopravou do Úbic, kam ovšem patrně žádné koleje nevedou. Humorný obraz absurdní reality. Poslouchejte on-line týden po odvysílání.

Zdánlivě nezávazná hříčka, plná hravosti a překvapujícího humoru, přerůstá v groteskní a absurdní obraz reality. 

Literární a divadelní začátky Ivana Vyskočila jsou spjaty s přípravou tzv. text-appealů, které v letech 1957–1958 uváděli v Redutě s Jiřím Suchým. Spolu pak v roce 1958 založili Divadlo Na zábradlí. Ivan Vyskočil zde byl nejprve uměleckým šéfem a jako autor, herec a režisér v něm působil do roku 1962. V roce 1963 poprvé začal vytvářet své NEDIVADLO, které s mnohými přestávkami, překážkami, v různých prostorech a s rozličnými spolupracovníky, provozoval až do začátku roku 1990.

Ivan Vyskočil je osobnost v mnoha ohledech výjimečná a jakémukoli běžnému zařazení se vymykající. Přestože je autorem několika povídkových sbírek (Vždyť přece létat je tak snadné, 1963; Kosti, 1966; Malé hry, 1967; výbor A jiné povídky, 1971), za spisovatele se nepovažuje, a ačkoliv je rovněž autorem četných divadelních textů, nejspíš by nesouhlasil ani s označením „dramatik“, právě tak jako – třebaže získal herecké školení a kromě vystupování Na Zábradlí a v NEDIVADLE hrál v několika filmech, účinkoval a účinkuje v rozhlase a v televizi – nepovažoval svou „jevištní“ existenci za herectví, alespoň ne v onom vžitém smyslu. Neboť jeho tvorba zahrnuje a přímo předpokládá autorství, herectví, režii, a ovšem i složku diváckou v jednom.

Účinkují: Ferdinand Krůta, Jan Skopeček, Bohumil Bezouška, Karel Máj, Zdenka Procházková, Blanka Bohdanová, Eva Klepáčová, Pavel Wiesner a Pavel Kraus

Dramaturg: Jaromír Ptáček
Režie: Jiří Horčička

Natočeno v roce 1967.

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby