Ivan Diviš: Význam a důležitost básnického principu. Jak smysluplně oslovit své blízké?
Úvahu básníka a esejisty o stavu našeho světa a místa poezie v něm vysíláme při příležitosti stého výročí Divišova narození. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Ivan Diviš (nar. 1924 v Praze) je jeden z nejvýraznějších a nejoriginálnějších českých autorů druhé poloviny 20. století. V roce 1969 emigroval a žil v německém exilu, kde pracoval jako redaktor v Radiu Svobodná Evropa.
A právě na vlnách této rozhlasové stanice pronesl na počátku 90. let úvahu o významu a důležitosti básnického principu, ve které jasnozřivě pojmenovává stav našeho světa a místa poezie v něm. Zřetelně si uvědomuje, že „poesie je posledním smysluplným pokusem oslovit bližního“.
Související
-
BáSnění Michala Šandy. Ivan Diviš: Čechy
Básník, prozaik a dramatik čte a komentuje své oblíbené texty z díla Ivana Diviše, Charlese Bukowského, Ivana Wernische, Pavla Herota i ze své vlastní tvorby.
-
BáSnění Michaela Konůpka – Ivan Diviš: Teorie spolehlivosti
Inspirativní texty do pořadu BáSnění vybírá tento týden česko-norský spisovatel, esejista Michael Konůpek. Dnes to byl úryvek z knihy Ivana Diviše Teorie spolehlivosti.
-
BáSnění Jana Kačeny. Ivan Diviš: Jedna loď / Laura Blair
Ze svých oblíbených poetických textů vybírá divadelní režisér Jan Kačena.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.