Indiáni mu dali přezdívku Jasný mrak a jeho americký debut ocenil i Miloš Forman
Hostem festivalového vysílání z Uherského Hradiště byl polský básník, malíř, filmový, operní i divadelní režisér a producent Lech Majewski.
Rusko je samostatná civilizace. Nevyvíjí se dopředu, ale spletitě, říká režisér Alexej German ml.
Živě vysílaný speciál pořadu Reflexe z 45. Letní filmové školy s významným ruským režisérem a s hodnocením současné podoby tradiční přehlídky, pořádané Asociací českých filmových klubů.
„Totální umělec“ – řekl o něm Petr Vlček, dramaturg polské sekce Letní filmové školy v Uherském Hradišti. V Majewského tvorbě se často propojují všechny oblasti jeho kulturního zájmu. Režíroval více než desítku filmů, k části z nich napsal scénář, hudbu a v několika případech stál i za kamerou. Spolupracoval s Johnem Malkovichem nebo producentem Miloše Formana Michaelem Hausmanem. K jeho nejznámějším filmům patří cenami ověnčený Wojaczek (1999) nebo „obraz namalovaný kamerou“ Mlýn a kříž (2011).
Umělci z reality utíkají, nebo zobrazují jen její části.
Lech Majewski
„Trochu se snažím popsat svět v celé jeho komplexnosti. My se toho ale bojíme. Z toho co vidím, tak umělci z reality buď utíkají, nebo zobrazují jen její části, nikdy to ale není totální přístup – pokus o popis světa v celé své šíři. To je dnes spíš doménou filozofů. Umělci od toho utekli a mně to trochu chybí,“ řekl Majewski v ArtCafé.
Festival letos připravil režisérovu retrospektivu. Majewski také převzal v Hradišti Výroční cenu Asociace českých filmových klubů.
Quality TV
Dalším hostem vysílání byla Jana Jedličková z Katedry divadelních a filmových studií Univerzity Palackého v Olomouci, která působí jako dramaturgyně festivalové sekce Hot TV věnované televizním seriálům a quality TV. „Na festival jsme zařadili seriály, které mají výrazný způsob vyprávění příběhu a pracují s odkazy na kinematografii,“ popsala. A její recept, jak přitáhnout na filmové festivaly mladé diváky zvyklé na streamovací služby? „Je otázka, zda festivaly o takové diváky stojí. Spíš bychom se měli zaměřovat na témata, která mají potenciál zaujmout mimo jiné i tuto diváckou skupinu.“ Celý rozhovor najdete v kompletním záznamu ArtCafé níže.
Jak se Lech Majewski seznámil s Milošem Formanem? Jakým způsobem se rodil Majewského film Mlýn a kříž natočený podle obrazu Pietera Brueghela a kde se vzalo režisérovo indiánské jméno? Hudební dramaturg Václav Havelka pozval do vysílání živě zahrát Kryštofa Křížka, který vystupuje ve one-man projektu Kurisutaru, hradišťského písničkáře Hello Icognito a ve druhé polovině vysílání roztančili diváky punkoví 12:Piet.
Související
-
Letní filmová škola uvedla kontroverzní polský snímek Klér. Tvůrce čekal plný sál
Snímek po uvedení v Polsku vyvolal bouřlivou reakci. Podle scenáristy Wojciecha Rzehaka si byli tvůrci vědomi, že netočí o banálním tématu: „Ale neuvědomovali jsme si, že to může mít takový dopad.“
-
Letní filmová škola nabídne výběr tvorby Michaela Hanekeho a filmy natočené ve virtuální realitě
Pořadatelé Letní filmové školy už dříve oznámili, že Výroční cenu Asociace českých filmových klubů letos převezmou režisér Hynek Bočan a herec Milan Lasica.
-
Lech Majewski oživil obraz Pietera Bruegela
V Odpolední session jsme pokračovali v sérii rozhovorů s hosty z Febiofestu. Do studia Radia Wave přišel polský umělec a režisér Lech Majewski.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.