Ilona Ferková: Příběhy z Anglie

7. leden 2009

Současná romská autorka Ilona Ferková realisticky zobrazuje dnešní svět Romů se všemi jeho nástrahami a problémy. Její varovné příběhy, které často vycházejí z konkrétní lidské zkušenosti, mívají výchovný, ale přitom živý rozměr. Ilona Ferková se narodila v Rokycanech roku 1956. Pochází ze sedmi dětí. Velkým vypravěčským vzorem jí byl otec Karol Daňo, už od dětství toužila jeho příběhy zapsat, ale jak vzpomíná: "Neuměla jsem si představit, že se dá psát romsky, a česky mi to nešlo z pusy. Romsky jsem začala psát, když jsem se setkala s Milenou Hübschmannovou. Tehdy jsem pochopila, že romština se hodí nejen k mluvení, ale i k psaní."

Publikovat začala v 90. letech 20. století. V 90. letech 20. století pracovala jako koordinátorka česko-romské mateřské školky v Rokycanech v rámci projektu Začít spolu. V letech 1999-2003 pobývala v Anglii, dnes žije v Rokycanech. Založila občanské sdružení Asociace romských žen.

Její Příběhy u Anglie jsme připravili jako zvláštní příspěvek k Britskému roku.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...