Hoststvo budí vášně. Už nejde o spor o jazyk, ale o téma, říká filozof
Saša Michailidis se ptá Tomáše Koblížka z Filosofického ústavu AV ČR a klasického filologa, filozofa, publicisty a překladatele Petra Šourka. Spor o hoststvo neustává. Plno komentářů vyvolala nedávná ranní úvaha na Vltavě, kterou Tomáš Koblížek reagoval na jazykovědce Karla Olivu. Ten je proti slovu hoststvo, které použila Česká televize v létě na sociálních sítích. Jak nakládat s genderově neutrálním jazykem? Jakou roli hraje etický rámec?
Poslouchejte od pondělí do pátku od 16:30 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách.
Chcete nám něco vzkázat?
Své komentáře nebo tipy posílejte na adresu: akcent@rozhlas.cz.
Související
-
Tomáš Koblížek: Spor o „hoststvo“. Proč nesouhlasím s profesorem Olivou
Minulý měsíc Česká televize vyvolala bouřlivé reakce, když v jednom z příspěvků na sociálních sítích použila místo slova „hosté“ slovo „hoststvo“.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.