Holka - nelehký úděl dvanáctileté v německém knižním hitu

6. říjen 2011

Angelika Klüssendorfová vypráví ve svém novém románu o nelehkém životě jedné dvanáctileté. Holka (Das Mädchen) je jedním z šesti titulů na shortlistu pro letošní německou knižní cenu.

Již ve své knize povídek Z oblaků (Aus allen Himmeln, 2004) píše autorka, která prožila své dětství v Lipsku 60tých let, o zpustllém prostředí, zanedbaných dětech, o alkoholismu, násilí a znásilnění. Tak se mnozí dočetli o prostředí, které v NDR oficiálně vůbec neexistovalo a které se velmi podobalo tomu na západní straně. Tam mělo na rozdíl od východního dokonce i jméno - nová spodina.

V románu Holka (Das Mädchen, 2011) rozpracovává Klüssendorfová stejné téma do románového formátu. V krátkých, lakonických, silně působících větách popisuje děj, který nám bere dech. Příběh dvanáctileté dívky ve východním Německu. Otec je alkoholik, matka střídá muže, kteří se podobají otci a chovají se stejně. Všude kam se podíváš násilí a lhostejnost společenské vrstvy, která je na míle vzálená jakémukoliv vzdělání.

Protagonistka románu se potácí mezi depresí a vzpourou. Pro rodiče jsou děti zásadně ventilem jejich zpackaného života. Dívka je neustále bitá, ale na rozdíl od jejího šestiletého bratra, který se zcela izoluje, nachází stále sílu do dalšího života. Potkává lidi, kteří pro ni mnoho znamenají a kteří jí poskytují oporu. Občas i sní o malém domku se zahrádkou nebo při prohlížení Brémova Atlasu zvířat.

Život ji naučil brát si bez dovolení, nikdy jí nic nedal. Když je po několikáté přistižena pri krádeži v obchodě, skončí v dětském domově. Tam ke svému překvapení zjistí, že je to to nejlepší, co doposud zažila. Konečně prožívá jakési dětství, které nikdy nepoznala. A navíc: její spolubydlící jí vyprávějí otřesné příběhy ze svých životů, velmi podobné jejímu vlastnímu. Není tedy sama.

Angelika Klüssendorfová vypráví příběh ve třetí osobě a střídá vnitřní a vnější perspektivu vyprávěče. Tím je děj stále více odosobněný a tím silněji na čtenáře působí. Holka je velmi smutný příběh, tragicky smutný. Zranění, které takové dětství na duši způsobí, jsou těžko léčitelná. To je z knihy více než patrné.

Angelika Klüssendorfová se narodila v roce 1958 v Ahrensburgu a až do svého vystěhování v roce 1985 žila v Lipsku. Nyní žije v Berlíně. Vydala mimo jiné povídky Sehnsüchte (Touhy, 1990), Anfall von Glück (Záchvaty štěstí, 1994) a román Alle leben so (Tak žijí všichni, 2001). Soubor povídek Aus allen Himmeln (Z oblaků) vyšel v roce 2004 v nakladatelství S. Fischer. Její nejnovější román Das Mädchen (Holka) vyšel v kolínském nakladatelství Kiepenheur & Witsch a je jedním z šesti vybraných kandidátů na letošní Německou knižní cenu.

Angelika Klüssendorf: Das Mädchen. Kiepeheuer & Witsch, Köln, 2011, 184 stran.

autor: Eva Novak
Spustit audio