Hledání podstaty hypertenze

27. duben 2007

Choroby srdce a cév patří k hlavním příčinám úmrtí obyvatel prakticky všech průmyslově rozvinutých zemí. Proto se na tyto nemoci, jejich příčiny i prevenci zaměřuje také intenzivní vědecký výzkum. Zabývá se jím i Centrum výzkumu chorob srdce a cév, na jehož činnosti se podílejí Institut klinické a experimentální medicíny, 2. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze a Fakultní nemocnice Motol a také badatelé Fyziologického ústavu Akademie věd. Ti kromě jiného studují příčiny vzniku hypertenze neboli vysokého krevního tlaku. O podrobnosti požádala Jana Olivová ředitele Fyziologického ústavu, doktora Jaroslava Kuneše. Podle jeho slov je vysoký krevní tlak hrozbou i proto, že ho pacient obvykle pozná, teprve až když se vyskytnou komplikace.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...