Herta Müllerová: Stát si rychle všimne, jestli s ním souhlasíte, nebo ne

4. červen 2019

V pátek 20. září začíná Svět knihy Plzeň 2019. Nositelka Nobelovy ceny za literaturu Herta Müllerová byla jedním z hlavních hostů pražského veletrhu Svět knihy. Podívejte se na videorozhovor, který s autorkou vedl Petr Gojda v květnu tohoto roku.

Hlavní setkání u příležitosti českého vydání románu Liška lovec na pražském Výstavišti jsme uvedli a zaznamenali jako vltavskou Vizitku. Autorka mluvila o svém psaní i o totalitě.

Herta Müllerová a Petr Gojda na veletrhu Svět knihy

Román Liška lovec vyšel v Německu v roce 1992 a zobrazuje městské a venkovské prostředí posledních dní diktátorského režimu Nicolaea Causesca. Šedivé bezčasí každodenní totality prorůstá v románu strachem z režimu a jeho tajných služeb. Příběh učitelky Adiny a jejích přátel je poskládán ze vzpomínek své autorky na momenty ze života v totalitě:

Jubilejní knižní veletrh Svět knihy zve nejen na autory Latinské Ameriky

Svět knihy 2018

Téměř sedm set programů a osm set účinkujících z nejrůznějších zemí světa nabídne letošní Mezinárodní knižní veletrh Svět knihy. 25. ročník největšího tuzemského literárního festivalu se letos zaměří na Latinskou Ameriku, nabídne ale i řadu prezentací a autorských čtení literátů a literátek z USA, Číny, Indie, Izraele, Tchaj-wanu či evropských států.

„To, že je liška lovec jsme si bohužel nevymyslela já, ale realita. Měla jsem liščí kožešinu. A tajná policie ji rozřezala. V mé nepřítomnosti, v době, kdy jsem se začala dostávat do obrovských problémů. Tajní ke mně přicházeli do bytu, když jsem nebyla doma, a nějakou dobu se snažili po sobě zanechávat stopy. Jako součást psychologické taktiky postupně lišku ukrajovali.“

Herta Müllerová je autorkou více než dvaceti románů a prozaických knih, básnířkou i esejistkou. Je také nositelkou celé řady literárních ocenění včetně Nobelovy ceny za literaturu (v roce 2009 komitét ceny ocenil, že ,,s koncentrovaností poezie a upřímností prózy zobrazuje krajinu vyděděnců") či německé Kleistovy ceny (už v roce 1994). V českém překladu Radky Denemarkové si český čtenář může přečíst soubor povídek Nížiny a romány Rozhoupaný dech (Litera za překladovou knihu v roce 2011), Srdce bestie, Cestovní pas a Liška lovec.

Do Prahy zavítala na pozvání veletrhu Svět knihy a v rámci literárního programu Das Buch.

Setkání moderoval a pořad připravil Petr Gojda.
Překlad pro rozhlas Petra Kultová.
Čte Renata Klusáková.

autor: Petr Gojda

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...