SERIÁL

Hana Lehečková: Svatá hlava. Jak těžké je vymanit se ze života v sociálně slabé rodině?

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jakub Albrecht

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Vodopád myšlenek, lavina představ a nápadů, hlasy v hlavě se ozývají jeden přes druhý a derou se na povrch… Nechte se strhnout zběsilým vyprávěním, které poodkrývá, jak těžké je vymanit se ze života v sociálně slabé rodině, pokud jste jen obyčejná slabá duše. V režii Zuzany Burianové účinkuje Jakub Albrecht. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.

Připravil: Jakub Albrecht
Připravila: Petra Lásková
Dramaturgie: Lenka Veverková
Zvuk: Tomáš Pernický
Zvuková spolupráce: Ondřej Gášek
Hudba: Jakub König alias Kittchen
Režie: Zuzana Burianová
Premiéra: 3. 4. 2020
Natočeno: v roce 2020

Zdeněk žije se svou matkou a babičkou v malé pohraniční vesnici. Nemá otce, práci ani přátele a je terčem posměchu a šikany. Není to však žádný chudáček, naopak to je svatý člověk obdařený nadpřirozenými schopnostmi, kterými může spasit celý svět. Pravidelně chodí do kostela, rád sleduje televizi a jezdí na kole. Dokonce se zaregistroval na internetové seznamce a setkal se s jednou dívkou. To všechno si zapisuje do svého sešitu. Jsou však všechny zážitky, které Zdeněk popisuje, pravdivé? Psychotická novela vykreslující život na pomezí reality a bludů nás svádí na scestí. Jak máme vypravěči věřit, když je duševně nemocný?

Hana Lehečková, autorka Hajaji Vesmírné putování komety Julie

Spisovatelka, dramatička, zkušená rozhlasová autorka a redaktorka Hana Lehečková umně splétá zdánlivě nesystematický a nekontrolovaný proud myšlenek, zážitků, snů, fantazií a automatického psaní. Již od samotného začátku se ocitáme v hlavě hlavního hrdiny a díky absenci interpunkce jasně cítíme překotný rytmus, zapálenost a neuvěřitelnou touhu dostat ze sebe všechny radosti i křivdy, které Zdeněk prožívá.

V interpretaci Jakuba Albrechta vnitřní monolog ožívá a nabývá na dialogičnosti: nejistota střídá odhodlanost, naléhavost a překotná touha být vyslyšen se mísí s váhavou přemýšlivostí. Ani hlavní hrdina si už není jistý, co je vlastně pravda, a zpochybňuje téměř vše, co zažil.

V režii Zuzany Burianové vznikla silná a přesvědčivá četba, kterou hudebně doplňují potemnělé minimalistické melodie hudebníka Jakuba Königa alias Kittchena.

Ke koupi na Radioteka.cz

Spustit audio
autor: Petra Lásková