Grindhouse: Auto zabiják

31. srpen 2007

Maniak lovící skupinky dívek se prohání se svým autem po americkém maloměstě a hledá, koho z nich podrobí smrtící zkoušce. Zjizvený Kurt Russel a osmička mladých dívek v novém Tarantinově rádobybéčkovém retrofilmu. UVNITŘ TRAILER!

Jednoho krásného dne se Quentin za ranního zpěvu ptáků probudil, hodil do sebe pár hamburgerů a pak nostalgicky přepínaje z jednoho televizního kanálu na druhý přemýšlel, co se vlastně stalo s těmi úžasnými béčkovými filmy ze sedmdesátých let a proč nikdo nepokračuje ve skvělé tradici. Z myšlenky bryskně přešel k činům a spolu s režisérským kolegou Robertem Rodriguezem se rozhodl natočit poctu těmto laciným krvákům. Tarantino přispěl svou špetkou do mlýna v podobě filmu Auto zabiják.

Čtveřice dívek se chystá pořádně oslavit páteční noc v místním podniku. Cestu do baru a následný večer tráví v družném hovoru o mužích, sexu a muzice, a tak si vyslechneme nejednu složitě komponovanou historku podanou s náležitě teatrálním přednesem. Z jukeboxu se valí jedna skladba za druhou a patřičně podtrhuje barovou atmosféru, stejně jako konzumace alkoholu a lehkých drog a u pultu mlčenlivě sedí zjizvený chlap v kožené bundě, který voyeursky pozoruje dění. Kaskadér Mike má nezničitelné auto a nezlomnou touhu drtit s ním něžná dívčí těla. Naši čtveřici si už dávno vyhlédnul, a tak příjemně rozjetá párty končí tragicky. Jak však říká jedno známé české přísloví: Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. I kaskadér Mike si může ukousnout příliš velké sousto. To když si vyhlédne další dívčí automobilovou osádku. Shodou okolností jde o filmové kaskadérky, milovnice rychlých aut, obhroublého humoru plného sexuálních narážek a adrenalinového vzrušení.

Grindhouse: Auto zabiják

S kvalitou Tarantinovy tvorby to jde povážlivě od desíti k pěti. Jakkoli se oslavovaný režisér kloní k pokleslejším žánrům coby ke zdroji své inspirace, očividně buď vyčerpal výrazové prostředky, které pokleslé žánry nabízejí, nebo mu v souvislosti s nimi došla fantazie. Jeho poslední filmy, Auto zabiják nevyjímaje, jsou spíš formou bez obsahu. Řemeslně slušně odvedenou filmovou práci, dobrou kameru, casting a kvalitní střih provází filmová póza. Jsem dalek toho vyčítat Autu zabiják triviální scénář, u variace na béčkový trhák by ho určitě nikdo nečekal, co bych ale vyčetl scénáři jsou dialogy - stylizované variace na hospodské rozhovory o ničem, interfilmové odkazy, které může úplně vstřebat jenom zarytý filmový fanda s ovladačem nesmazatelně obtisklým do dlaně. Také herecké výkony jsou dost limitovány stylizací a nepřirozeností dialogů, místy se prodere na světlo něco herecké invence, která vzápětí zanikne v křečovité kompozici dialogu. Přesto bych ocenil Vanessu Ferlito, která v roli Motýlka sehraje krásně melancholickou etudu okořeněnou zlou předtuchou. Kurt Russell pak v roli kaskadéra Mika prodělá asi nejpřekvapivější změnu - tvrdý chlap, pro něhož jsou bolest a zranění denním chlebem, po škrábnutí kulkou totálně zpanikaří a začne se znenadání chovat jako zbabělec a hypochondr.

Grindhouse: Auto zabiják

Tarantino nenatočil dobrý film, natočil filmovou křížovku. Můžete strávit dlouhé chvíle třeba přemýšlením o tom, jestli bar z jedné scény nenese jméno filmu, který pan režisér pokládá za kultovní nebo klíčový. "Maniak z videopůjčovny" se nevyhne ani odkazům na vlastní filmy, ať už se jedná o Historky z podsvětí (Pulp Fiction), Kill Billa nebo Gaunery. Filmu jako celku chybí spád, konec nepřináší žádnou katarzi ani rozuzlení a s postavami, až na výjimky karikaturami, se těžko můžete ztotožnit nebo se jimi nechat vtáhnout do děje. Působivě působí snad jen automobilové honičky druhé části filmu, kde Tarantino prokázal svou kameramanskou zručnost. Pokud patříte k Tarantinovým skalním fanouškům, tak jako tak si film nenecháte ujít. Jako běžný filmový divák, pokud už Auto zabiják musíte vidět, si ovšem raději počkejte na DVD. Za peníze, které za lístek zaplatíte, to určitě nestojí.

Grindhouse: Auto zabiják

Související odkazy: oficiální stránky filmu, ČSFD (flash trailer), Palace Pictures

Grindhouse: Auto zabiják

Grindhouse: Auto zabiják (Quentin Tarantino´s Death Proof) akční / krimi / thriller, USA, 2007

Režie: Quentin Tarantino, scénář: Quentin Tarantino, kamera: Quentin Tarantino, produkce: Elizabeth Avellan, Robert Rodriguez, Erica Steinberg, Quentin Tarantino, střih: Sally Menke, hudba: různí interpreti

Hrají: Kurt Russell (Kaskadér Mike), Rosario Dawson (Abernathy), Mary Elisabeth Winstead (Lee), Quentin Tarantino (barman Warren), Vanessa Ferlito (Arlene, Motýlek), Zoe Bell (Zoë), Sydney Tamiia Poitier (Jungle Julia), Jordan Ladd (Shanna)

autor: Jakub Leníček
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.