Génius posedlý divadlem. Letos si připomínáme 100. výročí narození scénografa Josefa Svobody

Josef Svoboda, Laterna magika a úspěch na EXPO 58

5. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Polyekran, Brusel, 1958

Spolu s Alfrédem Radokem byl Josef Svoboda zakladatelem Laterny magiky a jejím dlouholetým uměleckým šéfem. A právě druhý díl seriálu bude věnován Laterně magice, Svobodovým experimentům s projekcí na jevišti a úspěchu československých divadelníků na EXPO 58 v Bruselu. Autorka seriálu Veronika Štefanová na toto téma hovořila s teatrologem Martinem Bernátkem a Sylvou Daníčkovou, která byla jednou z konferenciérek českého programu na EXPO58.

26. května 1958 měl na mezinárodní výstavě EXPO 58 v Bruselu premiéru program s původním názvem Nonstoprevue o 24 obrazech, pro který se brzy vžil název Laterna magika. Josef Svoboda se tak poprvé prezentoval v zahraničí a svým přístupem k jevištnímu prostoru upoutal pozornost.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová