G. B. Shaw: Pygmalion. Jiřina Bohdalová a Miloš Kopecký v brilantní komedii irského dramatika

2. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy M.Kopecký-J.Bohdalová-Pygmalion-1968

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Pygmalion je pravděpodobně nejpopulárnější komedie G. B. Shawa a zároveň jedna z nejvtipnějších komedií moderní dramatiky. V Čechách pak jistě k oblibě této hry přispěla i inscenace Františka Štěpánka ve vinohradském divadle z února roku 1968. Na podzim téhož roku vznikla její rozhlasová podoba se stejnými protagonisty – Milošem Kopeckým a Jiřinou Bohdalovou, jejíž významné životní jubileum si právě připomínáme. Poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.

Rozhlasová úprava a režie: František Štěpánek
Osoby a obsazení: Líza Doolittlová (Jiřina Bohdalová), Higgins (Miloš Kopecký), plukovník Pickering (Jaroslav Moučka), paní Higginsová (Nina Popelíková), Alfréd Doolittle (Ilja Prachař), paní Pearceová (Antonie Hegerlíková), paní Hillová (Věra Budilová), Klára Hillová (Gabriela Vránová), Freddy (Jan Schánilec), Čumil (Svatopluk Skládal), Ironik (Oldřich Musil), panská (Stanislava Bartošová) a hlas (Jan Novák)
Dramaturgie: Josef Hlavnička
Překlad: Milan Lukeš
Hudba: Ladislav Simon
Natočeno: v roce 1968

Ačkoliv známější jsou její filmové a televizní role, i v rozhlase zanechala Jiřina Bohdalová výraznou stopu. Za připomenutí jistě stojí její angažmá v tvorbě pro děti (Míša Kulička, Bleděmodrý Petr, Žabákova dobrodružství), na svém kontě má i ryze dramatické role (Smrt Pazuchina). Převážně ji však potkávaly komické role (Posel hydrometeorologického ústavu, Diplom, Moli) a bezpočet příležitostí jí nabídly četné zábavné pořady. Role Lízy Doolittlové je jistě jednou z nejvýraznějších postav, které tato herečka v rozhlase ztvárnila.

autoři: Renata Venclová , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio