Festival bollywoodského filmu

20. říjen 2004

Indická komerční kinematografie sedmkrát jinak Již druhý ročník Festivalu bollywoodských filmů proběhne od 21. - 27. 10. 2004 v kině Aero. Festival pořádají absolventka indologie na FF UK Hana Havlíková, režisér a scenárista Radim Špaček a tanečnice a choreografka Sangita Shresthová za podpory Ministerstva kultury ČR a Velvyslanectví Indické republiky. Po sedm dní budeme mít možnost seznámit se v kině Aero s výběrem z indické filmové tvorby.

Sedmnáct filmů, které budeme moci zhlédnout, tvoří tematický průřez bollywoodskou kinematografií. Filmy jsou rozděleny do sedmi kategorií: 21. 10. Politický a náboženský konflikt, 22. 10. Okultismus a záhady, 23. 10. Bollywoodský tanec, 24. 10. Diaspora, 25. 10. Rodina a tradice, 26. 10. Společnost, 27. 10. Akční filmy a mafie. Kvůli různým délkám filmů začínají projekce každý den v jinou dobu. Filmy jsou uváděny v původním znění s anglickými titulky a jsou simultánně tlumočeny do češtiny.

Bollywood

Bollywoodské filmy představují svébytnou část komerční indické kinematografie v hindském jazyce, která vzniká v Bombaji. Označení Bollywood je samozřejmě slovní hříčka, jež odkazuje na kolébku amerických komerčních filmů. V Bombaji vzniká asi 15 % z celkové indické filmové produkce asi osmi set padesáti filmů. Ostatní snímky se točí převážně v jiných jazycích než v hindštině a jsou mnohem méně známé, neboť se distribuují většinou jen v daných jazykových oblastech.

Jako doprovodný program festivalu proběhne v sobotu 23. 10. v restauraci Dahab (Dlouhá 33, Praha 1) Bollywood party, jejíž součástí bude kromě největších hitů z indických filmů projekce videoklipů, ukázka Bollywoodského tance a pro zájemce od 19.00 taneční workshop (výuka bollywoodského tance).

autor: Jakub Leníček
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.