Ferdinand V. Dobrotivý a umění jeho doby

1. červen 2012

V pátek 1. června dopoledne se veřejnosti otevřela první monografická výstava věnovaná osobnosti Ferdinanda V. Dobrotivého. Rakouský císař a poslední korunovaný český král žil v letech 1793 až 1875.

Příprava výstavy, kterou pořádá Správa Pražského hradu, trvala více než rok. Ve dvou prostorech – v Královském letohrádku a v Císařské konírně – přibližuje veřejný i soukromý život císaře a jeho manželky Marie Anny.

02644489.jpeg

V Královském letohrádku Belveder jsou vystaveny například kopie korunovačních klenotů, reprodukce historických fotografií císařského páru, portréty malované dvorními umělci či nábytek z císařských rezidencí. Celkem bylo v Belvederu shromážděno na 400 exponátů.

Dalších 108 soch a hlavně obrazů, z nichž některé dosud nikdy nebyly vystaveny, pak můžete shlédnout v Císařské konírně. Na způsob staré galerie je zde zpřítomněn dobový vkus 19. století.

Rozsáhlou expozice je v Královském letohrádku a v Císařské konírně na Pražském hradě otevřena až do 9. září. Přibližně do měsíce by měl vyjít také katalog k výstavě.

autor: Helena Petáková
Spustit audio