Fedor Gál: Přes Ploty

7. září 2018

Chodíte k volbám? Zvažujete pokaždé znovu a poctivě, komu hodíte svůj hlas, nebo volíte stále stejně, aniž byste si přečetli program a dali šanci třeba někomu jinému? Jste ochotní vystoupit čas od času ze své sociální bubliny? Mluvíte s lidmi, se kterými se neshodnete, nebo se jim raději vyhýbáte? A skutečně posloucháte, co říkají? Knihu dialogů Fedora Gála a Matěje poslouchejte on-line.

Na začátku byl po dlouhém váhání spontánně odeslaný email. Mladý slovenský národní socialista napsal Fedoru Gálovi, „muži Listopadu '89“, sociologovi, politikovi, publicistovi a dokumentaristovi, který se narodil v roce 1945 v Terezíně.

Existuje mnoho důvodů, proč s vámi mluvit. Hlavní byla asi snaha o porozumění, protože tak jako se vy snažíte porozumět „nám“ napříč dějinami (a podle toho, co vím, se vám to nedaří – usuzuji takto z vašich závěrů o tom, proč došlo k prosazení národního socialismu), tak se já snažím porozumět Židům a také se mi to příliš nedaří.
Matěj

Po všech stránkách nevšední, vlastně mezigenerační dialog spolu s přestávkami vedou už téměř deset let. Hlavním komunikačním kanálem je elektronická pošta, která paradoxně zajišťuje bezpečný a svým způsobem intimní prostor, kde mohou být svobodně vysloveny jakékoli myšlenky a otázky bez nutnosti být politicky korektní a s vědomím, že druhá strana – ačkoli třeba nesouhlasí – trpělivě naslouchá a snaží se porozumět.

Svět budoucnosti – zdá se mi – bude patřit poutníkům mezi ploty, hranicemi, bariérami, mezi „námi“ a „jimi“. A nemusí to být rovnou toulky fyzické. Někdy stačí i rozhovor, dialog, komunikace z očí do očí. Je to poučné. Nemluvě o tom, že uhodit spolustolovníka bývá větší problém než střílet na dálku.
Fedor Gál

Po čase se rozhodli „jít se svým dialogem na veřejnost“ – nejdříve úryvky se svolením publikoval Fedor Gál; pak přesvědčil Matěje (který zatím stále zůstává v anonymitě), že by měli vydat svou autentickou korespondenci s minimálními úpravami jako knihu. Vyšla slovenská, a posléze česká verze. Světlo světa spatřily i divadelní adaptace.

Ani mě, Matěji, nezměnilo čtení nějaké ikonické knihy či blesk z čistého nebe. Trápím se celý život otázkami, na které nenacházím odpovědi. No a?
Fedor Gál

Témata, která probírají, prostě rezonují ve společnosti; některá se stále vracejí: ať už jsou to obecnější otázky příslušnosti k národu a nacionalismu, svobody, liberální demokracie, dobra a zla, násilí, války, chování člověka v davu, vlivu emocí na rozhodování. Kromě holocaustu a Slovenského státu se baví také o ryze současných společenských a politických poměrech na Slovensku, v Česku a šířeji v euroatlantickém prostoru.           

„Jaký je váš názor na holokaust?“ Co to je za plytkou otázku? Respektive, jaká může být odpověď? Odpověď v jedné větě? Stačí taková odpověď prvovoličům? Komu? Čtenářům?
Matěj

Po vydání české verze počátkem roku 2017 se společně rozhodli, že končí s publikováním svého dialogu, ve kterém nadále pokračují, avšak to podstatné již zaznívá bez záznamu, především v osobních hovorech z očí do očí.

„Živím v sobě však také pocit, že to mělo smysl,“ je přesvědčen Fedor Gál. „Myslím tím hlavně smysl pro Matěje a jemu podobným. Já už jiný za pět minut dvanáct nebudu.“

Komunikovat (hlavně přes ploty, anebo mezi bublinami) a klást si otázky. Není jiná cesta.
Fedor Gál

Režie: Tomáš Soldán
Natočeno v Českém rozhlase Olomouc.

Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, projektový manažer ČRo

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.