Evropská digitální knihovna aneb muzea na internetu

2. září 2011

Pokud se vám zasteskne po létě a po památkách, které jste o dovolené viděli, můžete si mnohé z nich připomenout na internetu.

Můžete se ještě jednou projít i celou řadou evropských kulturních institucí, včetně muzeí, galerií nebo knihoven a znovu se podívat na obdivovaný obraz, starý tisk nebo dokonce filmové týdeníky, které jsou představovány v různých jazycích – včetně češtiny.

Umožňuje to Evropská digitální knihovna neboli Europeana, kterou najdete na adrese www.europeana.eu. Zapojila se do ní i Česká republika – a právě skončil projekt Athena, jehož cílem bylo předání digitalizovaného kulturního dědictví Europeaně k publikování.

Jana Olivová se zašla na podrobnosti zeptat Mgr. Kateřiny Musílkové z Národního muzea, které předání digializovaných artefaktů z českých paměťových institucí zabezpečovalo.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.