Émile Gebhart: Jidášova poslední noc
Co se dělo bezprostředně potom, co Jidáš Iškariotský zradil svého přítele Ježíše pro třicet stříbrných? Poslechněte si velikonoční povídku francouzského spisovatele a historika v podání Stanislava Šárského. On-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
„Dobře jsem učinil, mé jméno bude tak slavné jako Ježíšovo!“ raduje se Jidáš jen několik chvil poté, co zradil svého přítele a prodal jeho život za pár stříbrných. Nevnímá, neslyší a je ponořen do mámivého snění. Jenže se rozednívá a Jidáš s úlekem zjišťuje, že jeho zrada jen tak nezmizí s přicházejícím dnem, jak si původně myslel. Jeho zavrženíhodný skutek už ho bude provázet všude, kam vkročí.
Autorem povídky Jidášova poslední noc, která vyšla poprvé v roce 1898 v knize Au Son de Cloches (Za zvuku zvonů), je francouzský spisovatel a historik Émile Gebhart. Narodil se v Nancy v roce 1839. Věnoval se literární kritice, vlastní autorské tvorbě a působil také na univerzitách v Nancy a na Sorbonně v Paříži. Jeho díla byla ovlivněna antikou a italskou renesancí. V roce 1904 se stal členem Francouzské akademie. Zemřel v roce 1908.
Ke koupi na Radioteka.cz
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.