Edna O'Brienová: Zájezd

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Natáčení Gogolovy Ženitby-1982

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Příběh ženy středního věku, která se pokusí vymanit ze stereotypu vychládajícího manželství a neuspokojivého pracovního uplatnění nesmělým milostným dobrodružstvím. Romantické sny jsou ale neúprosně konfrontovány realitou života. Povídku irské autorky ve vynikající interpretaci Dany Medřické poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Edna O'Brienová, narozená roku 1930 v západním Irsku, je autorkou románů, povídek, divadelních her, televizních a filmových scénářů, cestopisů a knížek pro děti. Vyrůstala ve venkovské domácnosti, kde kromě bible byly jedinými knihami kuchařky a ročenky plemen koní - záhy však odjela do Dublinu a inspirována romány Jamese Joyce zvolila dobrovolné vyhnanství v Londýně jako jedna z nejvýraznějších osobností irské literatury dvacátého století.

První román Venkovská děvčata (později rozvinutý v trilogii, jejíž druhý samostatný díl vyšel česky pod názvem Děvče se zelenýma očima) přinesl mladé autorce v roce 1960 všeobecné uznání, třebaže v Irsku byl zakázán pro „nevhodný“ důraz na sexualitu a kritický pohled na postavení žen v irské společnosti. V rodné farnosti byla dokonce kniha upálena. Rozporuplný vášnivý vztah k Irsku je tématem opakovaných literárních návratů do vlasti ve většině dalších jejích děl, za něž získala řadu významných literárních ocenění.

03427480.jpeg

Z poměrně rozsáhlé a často kontroverzní tvorby Edny O'Brienové je českému čtenáři dostupný bohužel zatím jen zlomek. Jednou z výjimek je povídka Zájezd, ve které vypráví příběh ženy středního věku, která se pokusí vymanit ze stereotypu vychládajícího manželství a neuspokojivého pracovního uplatnění nesmělým milostným dobrodružstvím. Své rozpačité touhy upíná k okamžiku, kdy manžel odjede na podnikový zájezd a ona bude moci svého přítele pozvat k sobě domů. Ale romantické sny jsou neúprosně konfrontovány realitou života.

Účinkuje: Dana Medřická

Překlad: Alena Jindrová-Špilarová
Režie: Olga Valentová
Natočeno v roce 1980.