Dvě výstavy Gerharda Richtera v Hamburku
Gerhard Richter je považován za nejvlivnějšího a také nejdražšího německého malíře současnosti, o kterém se říká, že nikdy neztrácí kontrolu. Retrospektivní výstavy mu uspořádala prestižní muzea po celém světě: od Berlína přes Londýn, Madrid až po Šanghaj.
Rok před jeho osmdesátinami mu připravily dárek k jubileu – rozsáhlé výstavy dvě renomované galerie hanzovní metropole. Bucerius Forum vedle hamburské radnice prezentuje velkoformátové obrazy a fotografie, které Richtera proslavily. K vidění je padesát děl světově uznávaného umělce, která pocházejí z 25 prestižních německých a mezinárodních sbírek.
Velká část výstavy se věnuje Richterovým pracím ze 60. let, kdy se rodák ze saských Drážďan v roce 1961 přestěhoval na Západ a kdy nový svět začal ztvárňovat do svých fotorealistických portrétů. Výstava umožňuje nový pohled do komplexnosti Richterova obrazového světa, v němž se potkává banalita se zlem, sny a touhy doby, osobní vzpomínky, tíživá minulost, aktuální politika i triviální a zároveň mnoho vypovídající symboly každodenního života, jako třeba sušička či falešný lustr.
Vrcholem expozice s názvem „Obrazy jedné epochy“ je cyklus „18. říjen 1977“ z muzea moderního umění v New Yorku, který připomíná traumatizující události německého podzimu, kdy řádila Frakce Rudé armády. Černo-bílé obrazy jako forma historické výpovědi rovněž vyprávějí o vztahu malíře k současnosti i minulosti. Bucerius Forum prezentuje nikoli pouze originály slavného mistra, ale především jeho uměleckou cestu a její různé etapy.
Další díla Richtera, který si vysloužil také přívlastek Picasso současnosti, jsou k vidění v hamburské galerii Kunsthalle, která se zaměřila na jeho proslulé „rozostřené“ obrazy a různé techniky – od portrétu, figurálního ztvárnění přes fotografii až po experimentální film. V duchu Richterovy estetiky „zmizení“ přidává výstava díla dalších 21 umělců z Německa i ze světa, kteří se rovněž na různé způsoby zabývají neostrostí. Obě expozice, které vzdávají hold celoživotnímu dílu Gerharda Richtera, jsou v Hamburku k vidění do poloviny května.
Nejposlouchanější
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
Paní Svět. Josef Somr, František Němec a Václav Postránecký v tragikomedii Karola Sidona
-
Léon Bloy: Chudá žena. Nezapomenutelnou a vznešenou dceru bídy čte Jan Kanyza
-
Nikolaj Vasiljevič Gogol: Ženitba. Komedie s Ivou Janžurovou, Danou Medřickou a Jiřím Sovákem
-
François Rabelais: Pantagruel. Uštěpačný humor, orgie absurdna a formální nespoutanost
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.