Dvanáct rozhlasových her od dvanácti autorů pro rok 2011
Možná si vzpomenete na hry Pavel Pavel Pavel Arnošta Goldflama, Zjasněná noc Milana Uhdeho, Prodám ucho, prodám hrob Antonína Přidala, Cesta k pólu Daniely Fischerové, Cesta do Lo Ignota Hany Slavíkové nebo Vykřičené domy Davida Drábka. Všechny tyto hry vznikly v rámci projektu Hra pro třetí tisíciletí, ve kterém Český rozhlas 3 Vltava inicioval vznik původních rozhlasových her. V roce 2010 připravila Literárně dramatická redakce ve spolupráci s Producentským centrem a literární redakcí Českého rozhlasu v Brně pokračování tohoto projektu pod jménem Vinohradská 12.
Na jeho konci bude 12 nových původních her, které Vltava odvysílá vždy poslední úterý v měsíci, tedy pravidelném čase Klubu rozhlasové hry ve 21:30. Projekt vznikl díky grantu Programového ředitele Českého rozhlasu a první hru si budete moci poslechnout již 25. ledna 2011. Mírně překvapivou, ale dobrou zprávou je, že většina nových her jsou komedie. Představme si nejbližší hry Vinohradské dvanáctky.
David Drábek Koule: Hlavní hrdinkou komedie je bývalá slavná atletka, která v rozhlasovém studiu rekapituluje svůj dosavadní život plný komických, trapných ale i bolestných protikladů. Hlaví role bude příležitostí pro Pavlu Tomicovou. David Drábek vystudoval na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci obor filmová a divadelní věda. Ještě v době univerzitních studií založil spolu s Darkem Králem divadelní Studio Hořící žirafy, pro které své hry psal a také je režíroval. V letech 1996 - 2001 pracoval jako dramaturg činohry Moravského divadla v Olomouci. V letech 2001 - 2003 vedl nově vzniklou alternativní scénu Hořící dům. Jako autor a kmenový režisér pak působil v pražském divadle Minor a pohostinsky spolupracoval s řadou dalších českých divadel (Divadlo Na Vinohradech, Divadlo Na Zábradlí, Národní divadlo Brno). Od sezóny 2008/2009 je uměleckým šéfem Klicperova divadla v Hradci Králové. Na svém kontě má několik ocenění, například dvakrát jeho hry zvítězily v soutěži Cen Alfréda Radoka. Ve stejné soutěži byly oceněny i inscenace jeho her. Také jeho rozhlasový debut Vykřičené domy získal Cenu Prix Bohemia Radio v roce 2008.
Pavel Brycz: Karla V komedii Karla Pavel Brycz těží ze své zkušenosti pedagoga. Hlavním hrdinou je gymnazista Karel, který musí zvolit velmi svéráznou formu obživy, aby vyřešil svou rodinou situaci. Pavel Brycz má s rozhlasem velké zkušenosti. Jeho povídky pro děti byly uváděny v dětských pořadech Tu rádio a Rádio na polštář na stanici Praha. V letech 2005–06 zde uváděl svůj vlastní autorský pořad Kouzelný svět Pavla Pavla neboli matematicky Pavla na druhou. Pavel Brycz vyrůstal v severočeském Mostě, jehož atmosféru zachytila jeho povídková prvotina Hlava Upanišády a kniha Jsem město, za kterou získal v roce 1999 Cenu Jiřího Ortena. Jeho knižním debutem v oblasti dětské literatury je kniha Kouzelný svět Gabriely s ilustracemi Šárky Zíkové (2006), nominovaná na Magnesii Literu 2007. V roce 2008 uvedla Česká televize třináctidílný animovaný večerníček Dětský zvěřinec podle jeho námětu a scénáře. Za román Patriarchátu dávno zašlá sláva získal v roce 2004 Státní cenu za literaturu. V roce 2005 mu byla udělena zvláštní cena za scénář komediální dramatické pohádky Neberte nám ptáka Loskutáka na festivalu Prix de Bohemia v Poděbradech.
Marek Epstein: Pro nepřekonatelný odpor Hlavní hrdinové rozhlasové komedie si zařídí agenturu, která svým klientům zajišťuje bezproblémový rozchod s jejich partnery. Podnikání má velký úspěch do chvíle, než se nečekaně propojí s jejich osobním životem. Marek Epstein vystudoval na FAMU scenáristiku a dramaturgii. Přednáší na Filmové akademii v Písku, je držitelem několika ocenění. V České televizi byly natočeny podle jeho scénáře inscenace Trosečníci, Iguo-Igua a Bůh ví, BrainStar, Šejdrem. V českých kinech měly premiéru dva snímky, pro které napsal scénář – Roming a Václav. Marek Epstein je také autorem novely Ohybač křížů.
Petr Kolečko: Učitel malby Podoby lidského štěstí bývají různé, stejně jako cesta, kterou se k němu dá dojít. Překvapivá může být i cena, kterou za to člověk platí. O tom vypráví tragikomedie o comebacku zkrachovalého malíře. Petr kolečko je absolvent režie a dramaturgie na pražské DAMU. Jeho hra Britney Goes to Heaven, kterou uvedlo ostravské divadlo Petra Bezruče, byla přeložena do angličtiny a v prosinci 2007 byla prezentována formou scénického čtení v Immigrants Theatre v New Yorku. Hra Soumrak bodů, kterou napsal jako svůj bakalářský projekt na DAMU a která se v sezóně 2007/2008 uváděla v pražském divadle DISK v rámci inscenace Mužské záležitosti, byla nastudována Českým rozhlasem Vltava. Hra Láska, vole, která získala Cenu Evalda Schorma za rok 2007. V pražském divadle A studio Rubín, kde je i uměleckým šéfem a dramaturgem (od 2009) uvedl autorské projekty Zlatý prsten Jana Třísky, Kauza Salome, Soprán ze Slapské přehrady, Díra, Kouzelník. S Tomášem Svobodou napsal a "hru se zpěvy" Jágr, Kladeňák (SD Kladno 2009) a alternativní muzikál Pornohvězdy (Roxy 2010). Petr Kolečko působí také v týmu scénáristů seriálu Českého rozhlasu Život je pes či jako scénárista v televizi (Okresní přebor)
Tomáš Zmeškal: Obecní muzeum. Jaké zmatky způsobí archeologický nález na malém městě si budete moci poslechnout v komedii prozaika Tomáše Zmeškala. Tomáš Zmeškal vystudoval anglický jazyk a literaturu. Pracoval jako tlumočník, lektor, překladatel a odborný asistent na Universitě Karlově. V současnosti pracuje jako středoškolský učitel. Publikoval v časopise Weles a v anglickém časopise Wasafiri. Jeho první román Milostný dopis klínovým písmem byl publikován v nakladatelství Torst v září 2008 a v roce 2009 za něj získal nominaci na cenu Magnesia Litera a posléze cenu Josefa Škvoreckého. Jeho nejnovějším dílem je román Životopis černobílého jehněte.
Jaroslav Rudiš a Petr Pýcha: Lidojedi Své nejnovější hře dali autoři podtitul Hororová komedie. Velmi podivná objednávka bohatého a výstředního podnikatele u cateringové společnosti odstartuje bizarní eskapády děje, který se z kanceláře této společnosti přesune mezi bezdomovce v nočních Holešovicích a končí cestou svérázného kněze z venkovské fary na exkluzivní večírek. Jde o první původní rozhlasovou hru autorské dvojce, která má za sebou několik adaptací svých divadelních her. Veřejnosti je známý především prozaik Jaroslav Rudiš, autor románů Nebe pod Berlínem, Grandhotel, Potichu a Konec punku v Helsinkách. S Jaromírem 99 vytvořil úspěšnou komiksovou trilogii Alois Nebel. Za své knihy získal Cenu Jiřího Ortena a čtenářskou cenu Magnesia Litera. Je spoluautorem několika českých a německých rozhlasových a divadelních her i filmových scénářů. Žije a pracuje mezi Lomnicí nad Popelkou, Prahou a Lipskem. Petr Pýcha se zabývá literární publicistikou, píše fejetony a povídky. Od konce 90. let se autorsky a režijně věnuje amatérskému divadlu. Napsal divadelní hry Republiku za koně a fotbal a Nastavená hra. V současné době připravuje k vydání povídkový román. Učí na gymnáziu a žije v Podkrkonoší.
Účast v projektu přislíbili též Martin Františák, Bogdan Trojak, Marek Horoščák, Lenka Lagronová, Magdalena Frydrychová a Emil Hakl.
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.