Dokumentární i poetická interpretace divadelního světa. Vychází publikace fotografií Václava Chocholy
Institut umění – Divadelní ústav vydává první publikaci z komorní monografické edice Česká divadelní fotografie, která se věnuje tvorbě Václava Chocholy. V rozhovoru ji představili Blanka a Marek Chocholovi, kteří spravují archiv Chocholova fotografického díla.
Ačkoliv se fotograf Václav Chochola divadelní fotografii nevěnoval výhradně jako hlavnímu oboru své tvůrčí činnosti, nachází se v jeho spravovaném archivu mnoho umělecky i historicky unikátních děl. Jako divadelní fotograf se uplatňoval již od počátku čtyřicátých let 20. století. Institut umění – Divadelní ústav vydává první publikaci z komorní monografické edice Česká divadelní fotografie, která se věnuje právě tvorbě Václava Chocholy. Kromě autorek Věry Velemanové a Daniely Mrázkové, se na jejím vzniku podíleli i dcera a vnuk Václava Chocholy – Marek a Blanka Chocholovi.
Chocholovy fotografie divadla mají těžiště především v portrétech, v nichž jemně a přesně vystihuje podstatu tvůrčích osobností, jakými byli významní herci, ale také režiséři, tanečníci a choreografové (Jan Werich, Jiří Voskovec, Ladislav Pešek, Karel Höger, Jiřina Šejbalová, Miloš Kopecký, Vlastimil Brodský, E. F. Burian, Alfréd Radok, Laurette Hrdinová, Saša Machov a mnozí další). Pozoruhodné a působivé jsou také snímky z inscenací: především Národního divadla, Divadla na Vinohradech, Divadla S. K. Neumanna, Divadla za branou nebo generačního Větrníku.
Nejposlouchanější
-
Japonsko je země průměrů, odchýlení vede k šikaně, říká japanolog Jan Sýkora
-
Josef Váchal: Krvavý román. Temná krása literární krutosti
-
William Shakespeare: Veselé paničky windsorské. Jan Pivec jako tragikomický hrdina slavné komedie
-
Casanova, Don Juan a spol. Povídky o dobyvatelích ženských budoárů
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.