Dlužník, nevěrník i gurmán. Ve Valdštejnské jízdárně začíná výstava Petr Brandl: Příběh bohéma
Po padesáti letech máme opět možnost se blíže seznámit s dílem nejvýznamnějšího malíře barokního umění v Čechách Petra Brandla. Narodil se roku 1668 v Praze a zemřel v chudobě v roce 1735 v Kutné Hoře. Výstavu nazvanou Petr Brandl: Příběh bohéma připravila Sbírka starého umění Národní galerie Praha ve Valdštejnské jízdárně v Praze.
Výstava je koncipována jako vyprávění dvou paralelních příběhů: děl malíře a jeho života. Představí řadu dosud nevystavovaných umělcových rozměrných oltářních pláten, umělcovu portrétní tvorbu i námětově velice zajímavé žánrové malby.
„Evidentně to byl malíř, který od počátku své kariéry vzdoroval veškerým profesním, i osobním a společenským konvencím. Dle všeho se celoživotně odmítal stát členem profesního sdružení, to znamená členem cechu. Pak tady máme Brandla jako celoživotního dlužníka, jako nevěrného manžela, jako velkého gurmána,“ přibližuje osobnost tohoto pozoruhodného umělce kurátorka Andrea Steckerová.
Všechny tyto informace jsou známé díky tomu, že se dochovalo nebývale velké množství urgencí mnoha věřitelů za různé položky – dlužil za drahý tabák, víno z Kanárských ostrovů aj. Finanční situaci mu jistě nezlepšil ani spor s manželkou Helenou o výživné na děti. Přes svůj bouřlivý život a fakt, že byl jedním z nejlépe placených umělců u nás, skončil nakonec sám a nemocen v Kutné Hoře.
Jaká díla mohou návštěvníci a návštěvnice vidět? Jsou na výstavě nějaké pozoruhodnosti, které by návštěvníci neměli minout? Poslechněte si celý rozhovor s kurátorkou Andreou Steckerovou.
Související
-
Myšlení obrazem. Vizuální události Miroslava Petříčka v Galerii hlavního města Prahy
Filozof Miroslav Petříček se dlouhodobě zabývá reflexí vizuálního umění. I jeho práci rozvíjí nová výstava Galerie hlavního města Prahy s názvem Myšlení obrazem.
-
Viktor Pivovarov vystavuje Mezi já a já. Trochu kartonový deník, trochu hudba pro děti
Čas od času překvapuje veřejnost svými obrazovými cykly s výrazně autobiografickými rysy, zvláštním melancholickým humorem a s existenciálními i erotickými podtexty.
-
Nutíte nás nezapomínat. Leica Gallery hledá asociaci mezi událostmi roku 1968 a válkou na Ukrajině
Výstavu dokumentárních fotografií z 21. srpna 1968 a dalších dní okupace připravila pro pražskou Leica Gallery fotografka a kurátorka Dana Kyndrová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.