Dlouhé Odysseovo putování. Rozhlasové pásmo z Homérova eposu Odysseia
V porovnání s herojskou, víceméně dějepravnou Iliadou působí exotičtější Odysseia zábavněji, svou výstavbou rafinovaněji a soustředěním na jednoho hrdinu komorněji. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Homérova Odysseia (doslova Báseň o Odysseovi) vznikla stejně jako Iliada patrně v 8., možná i v 9. stol. před Kristem. Vrcholné dílo řecké literatury archaického období zpracovává osudy jednoho z hrdinů skončené trojské války.
Do příběhu o vracejícím se hrdinovi je vklíněno hrdinovo vyprávění (sled epizod v ich-formě) o putování exotickými kraji (v podstatě pohádkovými, třebaže formálně jsou začleněny do mytologického systému). Hrdinova pevná víra v bohy sice neslábne, ale fakticky bohové ustupují do pozadí a místo nich ovládá hrdinovy osudy nutnost čelit dalším a dalším novým situacím.
Účinkují: Stanislav Oubram, Hana Kofránková a Lukáš Hlavica
Překlad: Vladimír Šrámek
Připravil: Petr Adler
Režie: Petr Adler
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.