Dívka s perlou nespěchá

31. srpen 2004

Křivolaké ponuré uličky, městské kanály s rozvrzanými loďkami, rušný trh a krvavý kus masa zabalený do bílého plátna, rovinatá krajina tušená pod oparem, šerosvitná zákoutí měšťanského domu, z nichž každé připomíná oživlé plátno některého z holandských mistrů. Právě zde, v Delftu někdy uprostřed 17. století, se rozvíjí příběh Dívky s perlou, příběh o křehkém vztahu malíře Johanna Vermeera a mladičké služebné Griet.

Nejde však naštěstí o tisícou variaci na téma bezhlavé lásky uznávaného umělce a naivní mladé a chudé krasavice. Nikterak dramatický děj je hypotézou o vzniku slavného Vermeerova portrétu nazývaného Dívka s perlou. Odvíjí se zcela logicky a také stejně přirozeně a nijak líbivě skončí. Nová služebná Griet poznává chod i zákulisní praktiky malířovy domácnosti. Práce ji zavede i do Vermeerova ateliéru. Malíř v ní brzy rozpozná cit pro barvy a najde u ní porozumění, kterého se naopak nedostává jeho věčně těhotné manželce, pro níž je malování prostě jen řemeslo a způsob obživy. Vermeer se pustí do malování portrétu Griet za tiché podpory matky, která v zakázce vidí východisko z finanční krize. Manželka však přítomnost potenciální sokyně nesnese a vyhání dívku z domu. Naštěstí je tu Pietro, řezníkův syn, s nímž Griet rozvíjí vztah zcela klasický.

Dívka s perlou

Ač se u Vermeerových nic zásadního vlastně neodehraje, příběh si udržuje určité napětí. Téměř nepotřebuje slova, vyjadřuje se a působí především skrze obrazy. Je založen na vystižení atmosféry a vůně prostředí. Promlouvá skrze pohledy plnými obdivu, nenávisti či žádostivosti. K dokonalému vystižení nálady přispívá cit pro detail, který dokresluje reálie: mrazem ztvrdlé prádlo na šňůře, nabírání vody na praní z kanálu a vylévání splašků na totéž místo, soulož v chlívku mezi prasaty a slepicemi. Především však nahlédneme do malířovy "kuchyně" - do přípravny barev, kde Griet tře, míchá, drtí a cedí prapodivné barevné ingredience.

Dívka s perlou

Dívka s perlou je film, který nespěchá. Vyžívá se v možnosti rozpohybovat zákoutí, která se nám na obrazech dochovala, a jakoby na chvilku v nich žít. Neoslňuje dějem, s nímž si však dovede poradit, a nekončí proto rozpačitě nebo uprostřed příběhu, jak se dost často stává. Místo vnějších gest se snaží jít pod povrch. Dívka na obraze má podivný výraz a film je vlastně "komiksovou bublinou", možnou vysvětlivkou.

Související odkazy: www.girlwithapearlearringmovie.com, www.bontonfilm.cz

Dívka s perlou

Dívka s perlou (Girl With Pearl Earring, 2003), Režie: Peter Weber, Scénář: Olivia Hetreed, Kamera: Eduardo Serra, Hudba: Alexandre Desplat, Námět: Tracy Chevalier, Hrají: Colin Firth, Csarlett Johanssonová, Tom Wilkinson, Judy Parfittová, Cillian Murphy

autor: mat
Spustit audio