Dějiny mezer. Kurátoři vracejí do hry ztracené muzikanty, soukromé nahrávky a domácí disko
Další vydání Sedmého nebe má skvělé téma: pátrá po „ztracených a nalezených“ osobnostech, které – s odstupem celých desetiletí – zažívají vlnu zájmu: a někdy vůbec první. Pavel Klusák uvádí staronové objevy nezávislých songwriterů, záhy rozpadlých kapel a jedné báječné pákistánsko-anglické fúze.
Ve slavné scéně filmu Davida Lynche Mazací hlava zpívá záhadná „radiátorová dáma“ pro prázdné hlediště éterický nápěv In heaven, everything is fine. Tenhle podivný moment rozezněl nepochybně nejslavnější písničku Petera Iverse. Ten je prvním případem zapadlého autora, který se teď dočkal prvního vydání svých domácích nahrávek: titul Becoming Peter Ivers vydal chytrý – a trendově sledovaný newyorský label RVNG. Peter krátce spolupracoval s Johnem Calem z Velvetů a stihl moderovat televizní pořad o divadle – ale v necelých čtyřiceti letech byl nalezen mrtvý doma v posteli: kladivem ho utloukl neznámý pachatel, který nikdy nebyl dopaden. To je dost šílený konec příběhu člověka, který psal písničky něžné a vtipné: jak dokládají i songy v Sedmém nebi.
Čtěte také
Nermin Niazi a Feisal Mosleh samozřejmě znali začínající Depeche Mode, používali podobná staccata v doprovodech, a bicí programovali možná podobně jako New order, tak to aspoň píše západní kritika. Smlouvu jim dal label Oriental Star Agencies, který na západě zpopularizoval velkého pákistánského zpěváka spirituálního stylu qawwali Nusrata Fateh Ali Khana. Když pro ně Nermin a její bratr Feisal natáčeli desku, bylo jim 14 a 19. A teď si vezměte, že to, že je v Sedmém nebi společně posloucháme a že o nich píší na Bandcamp Daily, je možné jen proto, že Arshia Fatima Haq se zachytila očima na jednom z mnoha starých, neznámých elpíček v bazaru na jiném kontinentě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.