David Foster Wallace: Dobří lidé

21. květen 2018

Povídku amerického spisovatele o životním rozhodnutí jednoho mladého páru poslouchejte on-line do 27. května 2018.

David Foster Wallace zemřel před deseti lety. Za svůj ani ne padesátiletý život ale stihl vydat dlouhou řadu děl, která americkou literaturu výrazně poznamenala. Literární redaktor Los Angeles Times David Ulin o něm napsal, že byl „jedním z nejvlivnějších a průkopnických spisovatelů za posledních 20 let“.

Kromě několika románů (nedokončený román The Pale King byl po vydání zařazen mezi finalisty Pulitzerovy ceny za beletrii) psal Wallace také eseje i povídky. Text nazvaný Dobří lidé vyšel časopisecky v New Yorkeru začátkem února 2007 a přímo pro Český rozhlas ho přeložil Lukáš Červený. Vypráví příběh dvou mladých lidí stojících před rozhodnutím, které zřejmě navždy změní jejich vztah i jejich životy.

Účinkuje: Jan Strýček

Překlad: Lukáš Červený
Režie: Izabela Schenková

Natočeno v roce 2018.

autoři: Klára Fleyberková , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.