David Drábek: Je dobré nepodlehnout manipulaci a nezačít se chovat jako hajzl

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy David Drábek

Jedna z nejvýraznějších osobností generace debutující po Sametové revoluci - dramatik, dramaturg a režisér David Drábek (*1970) byl hostem vltavské Vizitky. Repríza z 19. října 2017.

Rodák z východních Čech, který studoval FF UP v Olomouci, působil v Klicperově divadle v Hradci Králové a jenž nyní žije v Dobřichovicích. Od sezóny 2018/2019 se stane dvorním autorem a režisérem Městských divadel pražských. Pevně věří, že mu jeho Pražané budou rozumět.

Původně zádumčivé dítě, které trávívalo dlouhé hodiny objevováním tajuplných zákoutí, domu, zahrady a přilehlého lesa na okraji Týniště nad Orlicí, je dnes angažovaným občanským aktivistou, umělcem revoltujícím.

„Naše doba je složitá,“ říká, „lidé jsou vystaveni nejrůznějším tlakům a zájmům. Proto je dobré nepodlehnout manipulaci a autocenzuře, nepolekat se a zachovat si svou osobitost. Zkrátka a dobře nezačít se chovat jako hajzl.“

Své nekonvenční divadelní myšlení David Drábek postavil zejména na satiře, hyperbole, parodii. „Publikum to překvapivě dobře přijímá, na mé inscenace chodí jaderní fyzikové i metaři, celé naše vezdejší společenství. A moc mě těší, že se všichni smějí a pláčou zároveň, a katarze je na spadnutí,“ dodává.

Toho času David Drábek píše svůj první román. „Je to úplně jiná práce než psát divadlo, mnohem náročnější a komplikovanější. Věřím, že budu mít sílu a čas to dotáhnout do smysluplného cíle.“