Dannyho parťáci

19. březen 2002

Steven Soderbergh uvedl do kin zlodějský film s příjemnou atmosférou šedesátých let v moderních kulisách. Parta zlodějů neplánuje nic jiného než vykrást lasvegaská kasina a nenechat se chytit. Povede se?

Sledovat devadesát minut práci profesionálního lupiče je oddychová a didaktická zábava pro všechny, kteří vyžadují pomalejší vypravěčské tempo a přímočarou zápletku. Staromódní opěvování kriminálních antihrdinů se nedávno dočkalo pocty od Franka Oze s filmem Kdo s koho (Robert DeNiro jako zloděj naplánoval a úspěšně provedl loupež starožitného žezla) a chladným nenechalo ani Stevena Soderbergha a jeho jedenáct zlodějských profíků v čele s Georgem Clooneym (Danny Ocean), Bradem Pittem (Rusty) a Mattem Damonem (Linus).

Fronta do kina

Po propuštění z vězení se Danny Ocean (film se v originále jmenuje Ocean´s Eleven -Oceanova jedenáctka ) rozhodne pro vyloupení tří nejstřeženějších kasin v Las Vegas. Volba podniků Bellagio, Mirage a MGM Grand není náhodná - majitel Terry Benedict (Andy Garcia) se schází s Dannyho bývalou manželkou Tess (Julia Robertsová) a spojení žárlivé pomsty a finančního zabezpečení se přímo nabízí. Krok po kroku scénář sleduje najímání jednotlivých "prstů" akce a její finální provedení, to vše ve svižném Soderberghově pojetí, které v nudnějších místech děj urychluje retro prostřihy, jako například vzpomínkami na tři nejslavnější pokusy o vyloupení lasvegaského kasina ve 20. století (pro zloděje skončily po maximálně padesáti metrech).

Tess a Danny

Scénář původnosti příliš nepobral. Již před čtyřiceti lety se v kůži Dannyho Oceana objevil Frank Sinatra a jeho "jedenáctka" se vrhla hned po pěti kasinech. Úspěch zajistilo Sinatrovo jméno a odvázaná nálada snímků o "prohnaných chlapácích", kteří zazobanému mamonáři ukáží, proč není dobré sedět na ohromném balíku peněz. Pointa je podobná kalibraci hodinového strojku: aby hodinky začaly tikat, musí do sebe kolečka-lidé bezchybně zapadat. Na nedobře usazených osách je postavena většina lehce úsměvných situací, které sice nevyvolají nezvladatelné záchvaty smíchu, ale mile potěší jednoduchými hláškovitými dialogy. Nápad využít jako hlavního hrdinu skupinu lidí se dozajista opět setká s úspěchem, protože navazuje na ideu dobrodružných počítačových her a populárních fantasy knih, které se často ohánějí osudy nesourodé party dobrodruhů. Podívejte se na jednotlivé postavy a ničím vás nepřekvapí. Jsou to pouze průměrní grázlíci. Podívejte se ale na skupinku pracující na vyloupení sejfu a naleznete síť mezilidských vztahů.

Terry a Saul

Nyní k hereckému pozlátku - Julie Robertsová, Matt Damon, Karl Reiner, Don Cheadle a nezpochybnitelná sketa Andy Garcia dávají dohromady slušné karty pro rozehrání mistrovské herecké partie, pravda je však taková, že si Clooney a Pitt zabrali většinu filmového času pro sebe a nechávají kolegy ve stínu. Dohromady vytvářejí poměrně komplexní filmový minisvět bez možnosti osobitějšího individuálního projevu, a to zrovna u Robertsové nebo Cheadlea zamrzí. Přesto jsou Dannyho parťáci příjemnou nenásilnou podívanou se svěžím logickým příběhem a několika místy, kde se opravdu dobře pobavíte. Může za to Soderberghův polodokumentární styl, Clooneyho šarmantní zlodějíček a dalších deset lidí, kteří udělají téměř nemožné, aby se skrz všechna ta laserová čidla, bezpečnostní překážky a kódované dveře dostali.

A to bych přísahal, že jsem do nich dával novou baterku

Film doporučuje jedenáct zatčených zlodějů z jedenácti.

Související odkazy oficiální stránka

Dannyho parťáci (Oceans 11, USA 2001)

Hrají: George Clooney (Danny), Brad Pitt (Rusty), Julia Roberts (Tess), Casey Affleck (Virgil), Scott Caan (Turk), Don Cheadle (Bouchač), Matt Damon (Linus), Andy Garcia (Terry), Elliott Gould (Reuben), Carl Reiner (Saul), Shaobo Qin (Yen), Eddie Jemison (Livingston), Bernie Mac (Frank);

Scénář: Ted Griffin, Harry Brown, Charles Lede

Hudba: David Holmes

Kamera: Steven Soderbergh

Režie: Steven Soderbergh, 118 minut, titulky

autor: Pavel Dobrovský
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.