Dalibor Chatrný v pražském Topičově salonu

29. březen 2011

Galerie Topičův Salon na Národní třídě v Praze otevřela v pondělí 28. března večer výstavu jednoho z nejvýznamnějších současných českých výtvarných umělců – pětaosmdesátiletého Dalibora Chatrného. Výstava, která má název „Výroky“, se změřila na mnohaletou autorovu práci s textem.

Dalibor Chatrný se narodil v srpnu 1925 v Brně, kde žije a pracuje. Po válce studoval na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy a potom v letech 1949–1953 na Akademii výtvarných umění v Praze. Na sklonku 50. let se stal členem skupiny Profil 58, začátkem 60. let přešel do skupiny Parabola a v roce 1990 vstoupil do obnovené Umělecké Besedy.

Ve druhé polovině 60. let se aktivně podílel na výstavách Klubu konkretistů a významná je i jeho mnohaletá pedagogická činnost. O stručnou charakteristiku umělcovy neobyčejně rozmanité experimentální tvorby požádal Karel Oujezdský v Topičově salonu autorku koncepce a kurátorku výstavy Ilonu Víchovou.

Výstavu „Dalibor Chatrný / Výroky“ si můžete v galerii Topičův salon v prvním patře Topičova domu na Národní třídě 9 v Praze prohlédnout do 29. dubna. Otevřeno je v pondělí, čtvrtek a pátek od 10 do 17 hodin a v úterý a středu od 10 do 18 hodin.

Spustit audio