Dagmar Mocná, historička literatury
„O nejzásadnějších vztazích Jana Nerudy nemusíme nic vědět. Závisíme na dokumentech, které se zachovaly,“ říká literární historička prof. Dagmar Mocná, která v archivu ve Vysokém Mýtě nedávno objevila neznámé dopisy básníkovy zřejmě poslední lásky Boženy Vlachové.
Hosté Telefonotéky, na které se můžete těšit.
Dagmar Mocná, historička literatury. Moderuje Blanka Stárková.
„Poté, co její vztah s Nerudou skončil, vypisovala své přítelkyni, jaký byl, a stěžovala si, že si do očí neřekli, že se rozcházejí,“ dodává literární vědkyně, která svůj objev dosud nepublikovala v odborné literatuře.
Dagmar Mocná, která v posledních letech vydala dvě práce spojené s Janem Nerudou – studii v publikaci Bouřky. Příběh Karoliny Světlé a Jana Nerudy a Záludný svět Povídek malostranských – právě připravuje nový životopis tohoto básníka, prozaika a fejetonisty.
Životopisy umělců jsou často konstrukty, které se ne vždy shodují se skutečností. Přežívají pak jako tradovaná klišé a objevují se i v učebnicích, konstatuje literární historička, která se na základě současných poznatků snaží ve své nové biografii například objasnit, zda ve srovnání s jinými tehdejšími spisovateli trpěl Neruda skutečně hmotnou nouzí, anebo jak to bylo s „jeho ženami“.
Proč se i ve školních učebnicích líčí přinejmenším jeho vztah s tzv. věčnou nevěstou Annou Holinovou, ačkoliv v případě jiných autorů příběhy z jejich citového života v učebnicích nenajdeme? Co víme o Nerudově vztahu ke Karolině Světlé? Jak se píše životopis? To jsou některé z otázek, na něž Dagmar Mocná v pořadu odpovídá.
Prof. Dagmar Mocná působí na katedře české literatury a jazyka Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Zabývá se především českou literaturou druhé poloviny 19. století a první poloviny 20. století. Zajímá se také o dějiny a teorii populární literatury. Mezi jiným vydala knihu o konzumní četbě pro ženy Červená knihovna. Studie kulturně a literárně historická: Pohled do dějin pokleslého žánru. V práci Případ Kondelík sledovala vývoj literárního typu „malého českého člověka“. Spolupracovala na hojně využívané Encyklopedii literárních žánrů.
Nejposlouchanější
-
Marcel Proust: Swannova láska. O ničivé síle lásky, žárlivosti a touhy po společenském postavení
-
Michał Walczak: Amazonie. Hořká komedie ze života mladých herců
-
Josef Pohl: Kdo je mým soudcem? Jiří Holý v roli muže, který čelí vlastnímu rozsudku
-
Boží vůle, Milost, Matka devíti a další povídky zapomenutého moravského prozaika Oskara Jellineka
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka