Chvíle u mikrofonu

18. květen 2013

Víkendová příloha věnovaná 90. výročí českého rozhlasového vysílání nabídla k poslechu unikátní texty z literární pozůstalosti legendárního rozhlasového reportéra dr. Franty Kocourka. Jeden z jeho rukopisů si zde můžete prohlédnout a přečíst sami, je to vyprávění o toužebném čekání na arcibiskupa při jedné z mnoha reportáží na konci 30. let.

Mezi rozhlasové osobnosti největšího významu se dokázal zapsat během relativně krátké doby – mezi léty 1934 a 1942, kdy zemřel v Osvětimi. V písemnostech uložených v archivu Českého rozhlasu lze najít mnoho textů jeho reportáží, komentářů, průvodních textů „naučných montáží“ o Praze, ceremonií, které reportoval a podobně.

02889429.jpeg

Vedle těchto vážných a zásadních rukopisů, jejichž autentická podoba prozrazuje dokonce i zásahy protektorátní cenzury, jsou mezi archiváliemi k nalezení také přednášky, články nebo kapitoly, které dr. Franta Kocourek napsal do tehdy chystané knihy Jiřího V.Šamly Veselý mikrofon. Díky nim si můžeme udělat obrázek o provozu rozhlasového vysílání ve 30. letech.

02889428.jpeg

Díky dr. Kocourkovi nahlédneme do hlasatelny a dozvíme se, co všechno hlasatelé dělali a museli zvládat. Miroslav Táborský přečte vzpomínku na jednu vydařenou reportérovu improvizaci na motivy nástupní řeči nového Belgického krále a dojde i na úvahy o tom, jak na člověka působí živé vystoupení před mikrofonem, jak rozhlasový mluvčí vnímá energii proudící od něho k lidem a dost možná také naopak. Ukazuje se totiž, že pracovníci rozhlasu před 70 lety vnímali „kouzlo“ vysílání úplně stejně jako ho vnímají ti dnešní.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?