Chtějí vyrobit roboty schopné samostatného rozhodování

29. říjen 2013

Robotické systémy začínají nacházet stále širší uplatnění, a stále proto rostou i požadavky na jejich schopnosti. O jejich rozvoj usilují i odborníci na katedře kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT.

Vědečtí pracovníci z pražského Českého vysokého učení technického se nevěnují jen vývoji strojového zařízení, hardware, ale vývoji metod inteligentního řízení robotických systémů, konkrétně mobilních robotů, které mají nějaké prvky vlastní inteligence. Dokážou se tedy samy rozhodovat, samy navigovat v prostředí a úplně nebo částečně pracovat bez asistence člověka. Nejde tedy jen o dálkově řízené přístroje, kterými jsme obklopeni už dnes, jak říká Ing. Libor Přeučil.

autoři: Jana Olivová , Karel Kratochvíl
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.