Chcete-li pochopit svět, je nutné dívat se kolem sebe

25. březen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kronos Quartet - Placeless

Když politikům přerůstají předsudky vůči některým zemím přes hlavu, americký smyčcový Kronos Quartet nás vždy přiměje vcítit se skrze hudbu do pocitů dotčených obyvatel. Takové poslání má i nové album Placeless, natočené s íránskými zpěvačkami Mahsou a Marjan Vahdat.

Kronos Quartet proslul neuvěřitelným záběrem - od moderní klasiky přes experimentální avantgardu, minimalismus, folk a rock až k world music a vlastní nadčasové tvorbě. Dalším charakteristickým rysem kvartetu zůstává multikulturní dialog, v němž bez předsudků vstupuje do konfrontací s nejrůznějšími kulturami s úmyslem empaticky vysvětlovat. „Strach z neznámého plyne z nevědomosti a mám za to, že obavy, jak málo toho o jiných víme, jsou na místě. Proto chcete-li pochopit svět, je nutné se dívat kolem sebe," vysvětluje lídr kvarteta, houslista David Harrington.

Kronos Quartet

Aktuální koncertní série Music for Change: The Banned Countries je silnou opoziční reakcí formace na rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa z roku 2017, které omezuje vstup občanů některých, převážně muslimských zemí na půdu USA.

Láká mě představa postavit před Bílý dům obří aparát a pouštět tuhle hudbu co nejvíc nahlas.
David Harrington

Album Placeless vyjadřuje podporu íránským hudebnicím, kterým islámský náboženský výklad zakazuje vystupovat na veřejnosti jak sólově, tak v přítomnosti mužů.

„Pokud někomu zakážete zpívat, je to jako nesmět se smát a plakat. V mém každodenním životě se musím řídit pravidly, kterým sama nevěřím. Například když vyjdu z domu, zakryju si vlasy šátkem. Musím, jinak bych byla zatčena. V hudbě chci být ale zcela svobodná a nezávislá. Je to pro mne tak důležité, že mě v tom nemůže zabránit žádná moc. Režim chápe sílu hudby a její vliv na společnost, takže se zvýšeným strachem zvyšuje svůj tlak," říká zpěvačka Mahsa Vahdat. Ta navzdory restrikcím žije dál v Teheránu, kde vyučuje na soukromé hudební škole, snaží se vystupovat po bytech a být vzorem ostatním ženám. Se sestrou Marjou, která dává přednost životu v zahraničí, patří k mezinárodně respektovaným zpěvačkám perské tradiční hudby.

Album Placeless natočily sestry s Kronos Quartetem v Jakobově kostele, kulturním centru norského hlavního města Oslo. Za přispění významných íránských smyčcových aranžérů a skladatelů žijících v zahraničí zhudebnila Marsha verše moderních i středověkých perských básníků, včetně Hafez a Rumího. Toho konkrétně sestry s kvartetem nezvolili náhodou - významný súfijský filosof už ve své době proslul ostrým protestem proti jakémukoliv autoritářskému náboženství založeném na rozsévání strachu a Rumího božská vize je založena na lásce a „životní cestě bez viny, strachu a hanby".

autoři: Jiří Moravčík , zpr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.