České hudební ceny. Apollo, Anděl, Vinyla. Každá z nich má své místo

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pacino  na brněnské Radio Wave Live Session

Své místo si mezi českými hudebními cenami našly v posledních letech zejména tři soutěže. Apollo, Anděl a Vinyla. Právě o těchto cenách, jejich historii i směřování a vlivu jsme si v ArtCafé povídali s jejich zástupci Pavlem Kučerou, Honzou Vedralem a Viktorem Palákem.

„Pokud jsem v něčem skeptický, tak to není budoucnost hudebních cen, ale spíš to, jaká je reflexe nejenom těch cen, ale hudby obecně u nás. S tím souvisí i to, jak ceny vnímají lidé,“ postěžoval si v ArtCafé Viktor Palák z cen Vinyla na mediální obraz české hudební scény v mainstreamových médiích. Podle Honzy Vedrala, který mimo cen Anděl stojí i za hudebním magazínem Headliner, nejde o problém nedostatku kvalitních publicistů a kritiků. „Je úplně něco jiného psát pro Radio Wave a psát pro Deník nebo ČTK – to jsou zcela odlišné disciplíny. A v každé z těchto disciplín najdeme lidi, kteří píší fundovaně a velmi dobře.“

Různé hudební ceny mají smysl

Všichni hosté se shodli, že v Česku existuje pro různá hudební ocenění prostor. „Hudební scéna se od devadesátých let nesmírně proměnila. Zvláště nástupem technologií. To že máme tři hudební ceny, o kterých se tu bavíme, je symbolem této proměny. Lidé jsou dnes daleko zvyklejší se dostávat k hudbě svými vlastními kanály. A pop přijímá věci, které byly na okraji, protože jsou zdánlivě nové. A děje se to i v českém měřítku,“ dodává Vedral. Připomíná také rozmanitost slavnostního předání cen Anděl, kde se v rámci jednoho večera potkají na pódiích skupiny Mirai, J.A.R., Wild Tides, David Stypka, Paulie Garand nebo VR/Nobody.

Už na začátku šedesátých let získali první hudebníci ocenění v anketě časopisu Mladý svět. Zlatého Slavíka si tehdy jako první odnesl Waldemar Matuška. V následujících letech to byli Karel Gott, Eva Pilarová nebo Marta Kubišová. V případě těchto cen ale vzešli vítězové z výsledků hlasování čtenářů, respektive posluchačů. A jak bylo vždy správně uváděno, jednalo se (a dodnes tomu tak je i v případě Českého slavíka Mattoni) pouze o anketu popularity.

Silná česká trojka

Chalupecký, Jungmann, nebo lev? Jaká je úroveň a reálný dopad cen udělovaných na české kulturní scéně?

Z dokumentu Mečiar

Ceny udělované za film, literaturu a výtvarné umění mají svá specifika, všem oborům by ale prospělo více oborových soutěží, které opravdu dokáží odhalit výjimečné talenty.

Ceny Anděl se můžou pyšnit titulem nejstarších odborných cen. Už na počátku měly ambici obsáhnout celou hudební branži a všechno, co se v ní děje, jak popsal Honza Vedral: „Myslím, že to v devadesátých letech byla tendence se připodobnit západnímu světu a mít tam stejné věci. První ročníky si z odborného hlediska sežraly nějakou kritiku, pak přišlo období, kdy některé ročníky byly silnější a některé slabší.“ V současné době procházejí ceny Anděl restartem. Mají zcela nové vedení a vítěze vyhlašuje IFPI (Národní federace hudebního průmyslu).

Čtěte takéNominace na Anděla: nejvíc jich mají kapely J.A.R. a Mirai

Čtěte takéCena Apollo oznámila nominace letošního ročníku, šance mají Fiordmoss, Wild Tides nebo J.A.R.

„Vinyla ocenila poprvé umělce za rok 2011. Vznikla z iniciativy Pavla Uretšlégra a Tomáše Grombíře. První zprávy podávaly Vinylu jako cenu, která chce být jakýmsi ekvivalentem Ceny Jindřicha Chalupeckého – tedy ceny, která si všímá proudů a tendencí ne úplně tak zjevných. Něčeho umělečtějšího, možná i undergroundovějšího,“ popsal vznik Vinyly Viktor Palák.

Naopak ceny Apollo měly svůj předobraz například v britské Mercury Prize nebo kanadské Polaris, jak řekl Pavel Kučera: „Jedná se o snahu upozornit na alba, která vyšla v daném období a mají v sobě jistou progresi a vývoj, bez žánrového rozlišení. Nejsou tam na rozdíl od ostatních tady zmíněných cen žádné kategorie. Jde skutečně jen o album vydané v daném roce.“

Ocenění za rok 2017

Ceny Vinyla už své vítěze znají – Nejlepší deskou roku 2017 se stalo album Půl litru země od skupiny Pacino, Objevem roku zvolili porotci projekt Enchanted Lands a Počinem roku byly aktivity Genot Centre. Vítězové druhého kola hlasování odborné kritiky Apollo budou oznámeni dnes, 8. března. Ceny Anděl poznají své nové majitele o dva týdny později, 20. března.

Celý záznam pořadu včetně dalších hostů a hudby nominovaných hudebníků, kterou vybral Ondřej Bambas, si můžete poslechnout zde:

Spustit audio

Odebírat podcast

Související