Blooming

12. březen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Blooming

Novinka klavíristy Michaela Geese a mezzosopranistky Belly Adamové. Poslechněte si recenzi Milana Bátora.

(…) Texty na album vybírala Bella Adamová a jde o básně, které jsou jí blízké, s kterými je sžitá. Mezi autory čteme jména jako Josef Aichendorf, Marina Cvetajeva, Alexandr Blok. Na nahrávce se nachází také vlastní básně Adamové, jejíž imaginace stojí za pozornost. Nahrávka je vlastně jejím sólovým pěveckým debutem a nutno říct, že zpěvačka zvolila poměrně originální cestu, která nemusí být každému srozumitelná. Hodně o ní ale vypovídají její osudy. Bella Adamová se narodila v Čečensku ještě před občanskou válkou, pár let žila v Moskvě a v 95 roce se její rodina přestěhovala do České republiky. Možná proto je poznamenána určitou vykořeněností, která se promítá do hledání smyslu vlastní existence. (…)

Adamové mezzosoprán spolehlivě ovládá bel cantovou techniku. Na albu však je slyšet víc, než klasický operní zpěv: jemnou hru se slovy podpořila mnohotvárná deklamace, melismatické zdobení některých slabik, či jen pološeptaná slova a ohýbání intonace s malými intervalovými odchylkami. To jsou věci, které se klasického hudebního světa sice dotýkají, ale svým způsobem jej i přesahují. Bella Adamová má i dar dramatického přednesu, umí text vygradovat a dát mu jistou hereckou expresivitu, když se to hodí. Lví podíl na celkovém soundu má i tajuplný a introspektivní klavír Michaela Geese, který dokázal citlivě reagovat na jemné pěvecké nuance pavučinovou dynamikou a nevšední barvitostí rejstříků. (…)  

Nahrávka vyšla u vydavatelství Challenge Records.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.