Best of world music 2018. Poslechněte si speciál ArtCafé s Petrem Dorůžkou
Ankety, žebříčky i názory kritiků – to všechno jsou nástroje, kterými lze ohodnotit hudební produkci uplynulého roku. A které skladby byste si tedy neměli nechat ujít?
Pestrou nabídku na poli world music sleduje už plných 28 let rozhlasový panel World Music Charts Europe, jehož součástí je i stanice Vltava. V ArtCafé pravidelně vysíláme měsíční vydání žebříčku a aktuálně přinášíme průřez celoroční tabulkou, která má celkem 100 míst.
Hitparáda bez komerčních tlaků
Pořadí vychází z playlistů členů panelu, což znamená, že v tabulce najdeme i nahrávky vydané v předchozím roce, jako je třeba společné album Kronos Quartetu s africkou skupinou Trio Da Kali. Na rozdíl od jiných hitparád se tu neuplatňují komerční tlaky, takže výsledek je dán pouze nabídkou specializovaných rozhlasových pořadů a zájmem posluchačů. Díky tomu žebříček reprezentuje překvapivě pestrý záběr napříč kulturami i žánry. Na 17. místo například pronikla indická zpěvačka Anandi Bhattacharya, která spolu se svým otcem, renomovaným slidekytaristou, loni vystoupila na festivalu Colours of Ostrava.
V tabulce se umístilo i poslední album naší skupiny BraAgas, která reprezentuje moravské hudební kořeny. Zajímavým zpestřením je i projekt Yiddish Glory – The Lost Songs Of World War II, který mapuje zaniklou židovskou hudbu z území bývalého Sovětského svazu.
Hudební esence Afriky
Důležité slovo mají v tabulce jak současní umělci z Afriky, tak historické reedice z období zlaté éry africké hudby. Ze všech kategorií vybočuje loňské album zpěvačky Angelique Kidjo, která pochází z Beninu, ale žije v New Yorku. Album Remain In Light je poklonou stejnojmennému albu skupiny Talking Heads.
Ta čerpala neokázalým způsobem z afrických kořenů dávno předtím, se termín world music stal trendem: nepoužívala ani africké nástroje či melodie, ale údernými a věčně proměnlivými rytmy vytvářela hudební esenci Afriky.
Mali patří k nejchudším zemím světa, nicméně zdejší hudba si na nedostatek pozornosti stěžovat nemůže. Je to i tím, že právě v této části Afriky leží kořeny hudby, z níž v Severní Americe vzniklo blues, takže i posluchačům, kteří nejsou na africkou hudbu zvyklí, zní nahrávky z Mali blízce a povědomě.
Fatoumata Diawara patří k nejmladší generaci malijských zpěvaček a její druhé album, natočené s doprovodem afrických i evropských nástrojů, proniklo na vrchol žebříčku.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Psí voják Filip Topol. Portrét hudebníka, básníka a sebevraha životem
-
Stefan Zweig: Josef Fouché. Portrét jednoho bezpáteřního politika
-
Miroslav Stoniš: Sněhurka z vesmíru. Josef Somr jako spisovatel, kterému kariéru naruší mimozemšťani
-
Eva Blechová: Zářivé dítě. Oslnivý i temný příběh Marie Curie a radia
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.