Beethoven: Smyčcové kvartety 2/5

10. leden 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Beethoven: Smyčcové kvartety 1/5

Komplet Beethovenových smyčcových kvartetů v interpretaci amerického souboru Miró Quartet. Poslechněte si recenzi Dity Hradecké.

(…) Tématem recenze jsou tentokrát tzv. Razumovské kvartety, trojice děl pojmenovaných po zadavateli zakázky: princi Andreasi Razumovském, velvyslanci Ruska ve Vídni. Zatímco na první dva disky kompletu kvarteta Miró, vydaného firmou Pentatone jako příspěvek k letošnímu beethovenovskému roku, se vešlo půl tuctu kvartetů op. 18, další dva disky vyplnily pouhé tři. Už z toho je jasné, že si Beethoven nekladl limity a opustil představu kvartetu coby milé zábavy pro amatéry. (…) Kvarteto Miró, soubor sídlící v Texasu od roku 1995, pořídilo tuto nahrávku v roce 2012, a to poté, co změnilo druhého houslistu. Od roku 1997 je jeho složení stabilní: Daniel Ching, první housle, William Fedkenheuer, druhé housle, John Largess, viola a Joshua Gindele, violoncello. Výrazové bohatství nechybí ani interpretaci. Hráči kvarteta Miró mají smysl pro drobné detaily, zvládají rychlé přechody mezi náladami, umějí znít úderně, měkce, tajuplně i jako orchestr. Jejich hra neustále pulsuje vnitřním rytmem. (…)

Nahrávka vyšla u vydavatelství Pentatone.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?