BáSnění Petra Zavadila
Charles Baudelaire, Gottfried Benn, Zbyněk Hejda a také José Ángel Valente nebo Guy Viarre. Texty všech těchto autorů do svého cyklu BáSnění vybral, načetl a okomentoval Petr Zavadil, český překladatel, romanista a novinář.
Petr Zavadil (1975) prožil část dětství na Kubě, poté studoval lyceum ve francouzském Dijonu a francouzštinu a španělštinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Téměř dvacet let pracuje v zahraničním zpravodajství České televize, pět let byl jejím zpravodajem ve Francii.
Souběžně s novinářskou kariérou překládá z obou vystudovaných jazyků. Za výbor z díla španělského básníka Antonia Gamonedy „Tohle světlo“ obdržel v roce 2011 Cenu Josefa Jungmanna. V letošním roce vyšly tři knihy jeho básnických překladů: Brice Petit — „Krajina jazyka“, Guy Viarre — „Bílé předání & Černé zbytky“ (obě Fra) a Jorge Teillier — „Noční vlaky“ (Dybbuk).
ÚDAJE O VYDÁNÍ
Charles Baudelaire: Mršina (ze sbírky Květy zla, Garamond 2015, přeložil Svatopluk Kadlec)
Gottfried Benn: Noční kavárna (ze souboru díla Zbyňka Hejdy Prózy a překlady, Triáda 2013, přeložil Zbyněk Hejda)
Zbyněk Hejda: Šel jsem (ze souboru Básně, Torst 1996)
José Ángel Valente: Čas (ze souboru V kořenech světla ryby, Fra 2004, přeložil Petr Zavadil)
Guy Viarre: Kniha stěn (ze souboru Bílé předání & Černé zbytky, Fra 2024, přeložil Petr Zavadil)
Související
-
Norbert Schmidt: Benn
Není mi dobře. Sedím v parku a bloumám pohledem v měkkém stínu starých akátů. Snažím se přijít na jiné myšlenky, ale v hlavě mi už tři měsíce straší řada malých katastrof.
-
BáSnění Víta Maloty. Guy Viarre: bez názvu
Texty Guy Viarra ze souboru Bílé předání v překladu Petra Zavadila četl a komentoval Vít Malota, divadelní a rozhlasový režisér, básník a literární kritik.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.