BáSnění Natálie Nery

28. leden 2022

Jan Skácel, Oldřich Mikulášek, Václav Hrabě a Rainer Maria Rilke v ní svými básněmi probudili čtenáře a milovníka poezie, a nakonec ji dovedli až k prvním vlastním literárním pokusům. Poslechněte si nové BáSnění Natálie Nery.

Natálie Nera (1975), vlastním jménem Natálie Dunn, píše česky i anglicky a příležitostně překládá literární texty do obou jazyků. V roce 2021 jí po mnoha letech časopiseckých publikací doma i v zahraničí a oceněních na literárních soutěžích vyšla v nakladatelství Dauphin básnická prvotina Návrat ztracené dcery.

Nera je také autorkou satiry Úspěšná smrt Davida Dostála a detektivky Smrt s vyhlídkou. České publikace doplňují Pohádky z Jihu (jedna pohádka) a antologie českých básnířek Sedm věků ženy (editorka, jedna z autorek).

Své texty publikovala například v časopisech Mslexia, Eunoia Review, The Selkie, Litero Mania, poli5 a Tvar. V roce 2020 získala čestné uznání v soutěži The International Proverse Poetry Prize v Hongkongu za svou anglicky psanou báseň Windowpane. Od ledna 2021 je členkou Mezinárodního Pen klubu v Praze.

Se svými blízkými přítelkyněmi, anglickými básnířkami Natalií Crick a Rue Collinge, vede malé mezinárodní nakladatelství Fragmented Voices, které se zaměřuje na zprostředkování literární komunikace mezi různými komunitami, jazyky a kulturami.

Natálie Nera je v civilním životě učitelkou angličtiny na Pražském humanitním gymnáziu. Se svým britským manželem a dvěma syny žijí v Praze, kam se po dlouhých letech v Británii přestěhovali.

S autorkou připravil Dominik Mačas
Natočeno v roce 2022.

ÚDAJE O VYDÁNÍ:

  • Natálie Nera: Modlitba (ze sbírky Návrat ztracené dcery, Dauphin 2021)
  • Jan Skácel: Poděkování (ze sbírky A znovu láska, Blok 1991)
  • Václav Hrabě: Naděje (z výboru Blues, Labyrint 1999)
  • Oldřich Mikulášek: Strašidla (z antologie Sólo pro jeden dech, Československý spisovatel 1988)
  • Rainer Maria Rilke: Vážná hodina (z výboru A na ochozech smrt jsi viděl stát, Československý spisovatel 1990, překlad Jindřich Pokorný)
Spustit audio